Litevština

V minulých článcích jsme se věnovali jazykům pobaltských zemí, konkrétně lotyštině a estonštině. Nyní je čas zaměřit se na litevštinu.

Ze začátku je třeba si připomenout, že ačkoli je trojice Litva, Lotyšsko a Estonsko považována za pobaltské země, jazykově jsou baltskými jazyky pouze litevština a lotyština. Estonština je jazykem příbuzným spíše finštině. Podobnost Estonska se skandinávskými zeměmi je téměř větší než s pobaltskými zeměmi.

 

Vraťme se ale zpátky k litevštině.

Litevština je úředním jazykem Litvy a mluví jí přibližně 3 miliony lidí. Někteří její mluvčí se také nachází v Polsku, Bělorusku a Lotyšsku. Je jedním z posledních živých baltických jazyků a zároveň jedním z nejstarších Evropy.

Litevština, navzdory své dlouhé historii, si dokázala zachovat mnoho archaických prvků. Díky tomu je zajímavá z lingvistického hlediska. Tato jedinečnost jí umožňuje sloužit jako nástroj k nahlédnutí do vývoje indoevropských jazyků a poskytuje jazykovědcům vzácnou možnost pochopit, jak se jazyky měnily a vyvíjely v průběhu času.

Litevština používá latinkovou abecedu s 32 písmeny, která se dělí na 12 samohlásek a 20 souhlásek. Gramaticky je komplexní a flektivní. Má sedm pádů, dvě čísla, dva gramatické rody (mužský, ženský) a čtyři slovesné časy (minulý, minulý čas frekventovaný, přítomný, budoucí).

Co se týče srozumitelnosti, psaná forma litevštiny je pro rodilé mluvčí obvykle srozumitelnější než mluvená. Litevská výslovnost může být pro nováčky velkou výzvou díky jedinečným zvukům a intonační charakteristice, které ji odlišují od ostatních jazyků.

Zajímavostí o litevštině je, že je poměrně chudá na silné vulgarismy. Mluvčí litevštiny se proto většinou uchylují k ruskému nebo anglickému jazyku, když chtějí vyjádřit silnější emoce.

 

Na závěr pár zajímavostí:

  • Podobá se sanskrtu (např. oheň: agnis/ugnis, starý: sanas/senas, syn sūnus/sūnus).
  • Litevská jména jsou často spojována s přírodou.
  • Podle zakončení ženského příjmení poznáte, zda je žena vdaná nebo ne.
  • Data se zapisují od konce, tzn. že datum 2. března 2024 se zapisuje jako 2024 03 02.
  • Ahoj se řekne labas nebo sveikas (tato varianta se používá jenom při pozdravu, ne loučení).

 

Ať už byste se rádi ponořili do světa litevské gramatiky a tento jazyk naučili, nebo jenom potřebujete něco přeložit, kontaktujte nás. Jsme tady pro vás!

Co je u nás nového

Jazykový certifikát Pipplet

16.4.2024

Jazykový certifikát Pipplet: Otevřete si dveře do světa za pouhou hodinu! Hledáte rychlý, pohodlný a flexibilní způsob, jak získat mezinárodně uznávaný jazykový certifikát? Pak je...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence v překladech: Praktický průvodce pro firmy

10.4.2024

Již začátkem tohoto roku jsme informovali, že ve Slůněti jdeme s dobou. Plánujeme tudíž při práci s překlady ve větší míře využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tím budeme...

Zobrazit celý článek

Den vzdělanosti

8.4.2024

7. dubna: Den vzdělanosti Víte, co se slaví 7.dubna? Ano, máme tu Den vzdělanosti! A co to vlastně ten Den vzdělanosti znamená? Připomínáme si, že vzdělání není jen o tom, že...

Zobrazit celý článek