Estonština

Pokud se vám občas mísí estonština s finštinou, nejste sami. I přesto, že anglické názvy Estonian (estonština) a Finnish (finština) by měly být dostatečně jasnými ukazateli, mnoho lidí stále tyto jazyky zaměňuje. V České republice není příliš mnoho lidí, kteří ovládají estonštinu v kombinaci s češtinou, přesto máme s tímto jazykem bohaté zkušenosti.

 

Finština

Když se krátce vrátíme k finštině: v minulých letech jsme pracovali na rozsáhlém projektu přenesení továrny z Finska do České republiky. Pro nás to znamenalo tlumočnický projekt na cca 5-6 týdnů, kdy naši tlumočníci museli jet do Finska, tlumočit „rozmontování“ továrních strojů, a následně asistovali při smontování továrních stojů v České republice. V té době v České republice existovalo 5 (slovy pět) tlumočníků pro jazykovou kombinaci finština – čeština. Všichni spolupracovali s námi.

 

Estonština

A nyní zpátky k estonštině: estonština je úředním jazykem Estonska. S 1,1 milionem mluvčích a několika dialekty se řadí mezi menší jazyky, ale skrývá fascinující historii a strukturu.

Estonština se vyvinula z finsko-ugorské jazykové rodiny, a proto se liší od slovanských a germánských jazyků, které ji obklopují. Přesto si v průběhu staletí vypůjčila slova z finštiny, ruštiny a němčiny, čímž obohatila svůj slovník a gramatiku. Zapisuje se latinkou a její abeceda s 32 písmeny zahrnuje diakritická znaménka, která ovlivňují výslovnost.

Estonština je flektivní jazyk s bohatou morfologií, která zahrnuje 14 pádů a dva jmenné rody – mužský a ženský. Zdvořilost se vyjadřuje vykáním v 2. osobě množného čísla, podobně jako v češtině.

Estonština je proslulá i bohatou tradicí lidových písní a poezie, která hraje důležitou roli v národní kultuře a je úzce spjata s estonským hnutím za nezávislost.

A co se týče nejdelšího estonského slova? Není to „konnakukutajad“ (zemědělský stroj pro přípravu půdy), jak se někdy uvádí, ale „põhja-kõrvemaa“, což je název oblasti v Estonsku.

Estonština, ačkoliv má menší počet mluvčích, si uchovává svůj osobitý charakter a krásu. Její bohatá historie, jedinečná struktura a fascinující tradice ji činí atraktivní pro lingvisty i laiky, kteří se zajímají o jazykovou rozmanitost světa.

 

Potřebujete estonštinu?

Kontaktujte nás: na emailu preklady@slune.cz nebo tlumoceni@slune.cz, nebo využijte náš on-line formulář. Samozřejmě můžete i volat: 591 125 660.

Slůně má rádo estonštinu! A vám s ní rádi pomůžeme.

 

Vaše Slůně

Co je u nás nového

Jazykový certifikát Pipplet

16.4.2024

Jazykový certifikát Pipplet: Otevřete si dveře do světa za pouhou hodinu! Hledáte rychlý, pohodlný a flexibilní způsob, jak získat mezinárodně uznávaný jazykový certifikát? Pak je...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence v překladech: Praktický průvodce pro firmy

10.4.2024

Již začátkem tohoto roku jsme informovali, že ve Slůněti jdeme s dobou. Plánujeme tudíž při práci s překlady ve větší míře využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tím budeme...

Zobrazit celý článek

Den vzdělanosti

8.4.2024

7. dubna: Den vzdělanosti Víte, co se slaví 7.dubna? Ano, máme tu Den vzdělanosti! A co to vlastně ten Den vzdělanosti znamená? Připomínáme si, že vzdělání není jen o tom, že...

Zobrazit celý článek