Lotyština

Pokud patříte mezi ty, kteří si pletou lotyštinu a litevštinu, čemuž moc nepomáhají jejich anglické názvy Latvian (lotyština) a Lithuaninan (litevština), určitě nejste jediní. Lotyštinou v naší zemi příliš mnoho lidí nevládne, ale my ve Slůněti s ní máme poměrně bohaté zkušenosti.

V minulém roce jsme jsme pracovali na rozsáhlém projektu, v rámci něhož jsme pro jednoho z našich stálých klientů zvládli za měsíc a půl přeložit okolo 1500 NS. Jednalo se o technickou dokumentaci, která byla primárně v angličtině, ale část jsme překládali i z češtiny. S překlady z a do lotyštiny (i litevštiny) se na nás tedy můžete kdykoliv s důvěrou obrátit. A pokud byste se o lotyšštině chtěli dozvědět něco více, čtěte dále.

Od února tohoto roku pokračujeme na obdobném překladatelském projektu lotyštiny, pro stejného klienta. Naše zkušenosti s lotyštinou jsou velmi rozsáhlé.

 

Lotyština

… je jedním ze dvou posledních živých baltských jazyků, které patří do indoevropské jazykové rodiny. Je úředním jazykem Lotyšska, hovoří jí asi 2 miliony lidí a má tři hlavní dialekty. Lotyštině (a baltským jazykům obecně) jsou nejblíže germánské a slovanské jazyky a konkrétně z ruštiny, polštiny a němčiny některá slova přejímá. Zapisuje se latinkou a její abeceda má 33 písmen.

Co se týče gramatiky, jedná se o flektivní jazyk, dochází u něj tedy ke skloňování i časování. Stejně jako čeština má 7 pádů (ačkoliv některé gramatiky uvádějí pouze 6), ale pouze dva jmenné rody (mužský a ženský). Zdvořilost se vyjadřuje vykáním v 2. osobě množného čísla – opět stejně jako v češtině. Lotyšská obdoba českého „Vy“ je „Jūs“.

Lotyština si zachovává méně archaických prvků než litevština. Ačkoliv jsou si oba jazyky příbuzné a mají hodně společných slov i gramatických prvků, rodilí mluvčí lotyštiny a litevštiny se většinou nedorozumí. Psaná forma obou jazyků je pro obě strany mnohem srozumitelnější – slovní dorozumění ztěžuje zejména výslovnost a přízvuk.

Zajímavostí je, že je lotyština poměrně chudá na silné vulgarismy, kterých má čeština habaděj. Mluvčí tak většinou klejí v ruštině nebo angličtině. A kdybyste chtěli náhodou vědět, jaké je nejdelší lotyšské slovo, tak je to pretpulksteņrādītājvirziens, což znamená pohyb ve směru hodinových ručiček.

Kontaktuje nás ještě dnes!

A zveme vás také ke sledování naších sociálních sítí, aby vám neutekly žádné novinky!

Co je u nás nového

Jazykový certifikát Pipplet

16.4.2024

Jazykový certifikát Pipplet: Otevřete si dveře do světa za pouhou hodinu! Hledáte rychlý, pohodlný a flexibilní způsob, jak získat mezinárodně uznávaný jazykový certifikát? Pak je...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence v překladech: Praktický průvodce pro firmy

10.4.2024

Již začátkem tohoto roku jsme informovali, že ve Slůněti jdeme s dobou. Plánujeme tudíž při práci s překlady ve větší míře využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tím budeme...

Zobrazit celý článek

Den vzdělanosti

8.4.2024

7. dubna: Den vzdělanosti Víte, co se slaví 7.dubna? Ano, máme tu Den vzdělanosti! A co to vlastně ten Den vzdělanosti znamená? Připomínáme si, že vzdělání není jen o tom, že...

Zobrazit celý článek