Lotyština

Pokud patříte mezi ty, kteří si pletou lotyštinu a litevštinu, čemuž moc nepomáhají jejich anglické názvy Latvian (lotyština) a Lithuaninan (litevština), určitě nejste jediní. Lotyštinou v naší zemi příliš mnoho lidí nevládne, ale my ve Slůněti s ní máme poměrně bohaté zkušenosti.

Právě nedávno jsme pracovali na rozsáhlém projektu, v rámci něhož jsme pro jednoho z našich stálých klientů zvládli za měsíc a půl přeložit okolo 1500 NS. Jednalo se o technickou dokumentaci, která byla primárně v angličtině, ale část jsme překládali i z češtiny. S překlady z a do lotyštiny (i litevštiny) se na nás tedy můžete kdykoliv s důvěrou obrátit. A pokud byste se o lotyšštině chtěli dozvědět něco více, čtěte dále.

 

Lotyština

… je jedním ze dvou posledních živých baltských jazyků, které patří do indoevropské jazykové rodiny. Je úředním jazykem Lotyšska, hovoří jí asi 2 miliony lidí a má tři hlavní dialekty. Lotyštině (a baltským jazykům obecně) jsou nejblíže germánské a slovanské jazyky a konkrétně z ruštiny, polštiny a němčiny některá slova přejímá. Zapisuje se latinkou a její abeceda má 33 písmen.

Co se týče gramatiky, jedná se o flektivní jazyk, dochází u něj tedy ke skloňování i časování. Stejně jako čeština má 7 pádů (ačkoliv některé gramatiky uvádějí pouze 6), ale pouze dva jmenné rody (mužský a ženský). Zdvořilost se vyjadřuje vykáním v 2. osobě množného čísla – opět stejně jako v češtině. Lotyšská obdoba českého „Vy“ je „Jūs“.

Lotyština si zachovává méně archaických prvků než litevština. Ačkoliv jsou si oba jazyky příbuzné a mají hodně společných slov i gramatických prvků, rodilí mluvčí lotyštiny a litevštiny se většinou nedorozumí. Psaná forma obou jazyků je pro obě strany mnohem srozumitelnější – slovní dorozumění ztěžuje zejména výslovnost a přízvuk.

Zajímavostí je, že je lotyština poměrně chudá na silné vulgarismy, kterých má čeština habaděj. Mluvčí tak většinou klejí v ruštině nebo angličtině. A kdybyste chtěli náhodou vědět, jaké je nejdelší lotyšské slovo, tak je to pretpulksteņrādītājvirziens, což znamená pohyb ve směru hodinových ručiček.

Kontaktuje nás ještě dnes!

Co je u nás nového

TELEFONOVÁNÍ JE HRA

26.9.2023

Změňte svůj pohled na telefonování s naším novým workshopem "TELEFONOVÁNÍ JE HRA"! Představujeme vám inovativní a zábavný způsob, jak zlepšit své dovednosti v telefonní...

Zobrazit celý článek

Úsměv otevírá dveře

25.9.2023

Můžeme říct, že lidi všech národností, ras i vyznání nejvíce spojuje úsměv a humor. Úsměv má zvláštní sílu při seznamování, jednání i hovorech. Je nejlepším receptem na...

Zobrazit celý článek

Kreativní vouchery

20.9.2023

Kreativní vouchery V rámci povinné publicity, zveřejňujeme informace o Kreativních voucherech - viz. obrázek. Další informace zde:...

Zobrazit celý článek