Lotyština

Pokud patříte mezi ty, kteří si pletou lotyštinu a litevštinu, čemuž moc nepomáhají jejich anglické názvy Latvian (lotyština) a Lithuaninan (litevština), určitě nejste jediní. Lotyštinou v naší zemi příliš mnoho lidí nevládne, ale my ve Slůněti s ní máme poměrně bohaté zkušenosti.

V minulém roce jsme jsme pracovali na rozsáhlém projektu, v rámci něhož jsme pro jednoho z našich stálých klientů zvládli za měsíc a půl přeložit okolo 1500 NS. Jednalo se o technickou dokumentaci, která byla primárně v angličtině, ale část jsme překládali i z češtiny. S překlady z a do lotyštiny (i litevštiny) se na nás tedy můžete kdykoliv s důvěrou obrátit. A pokud byste se o lotyšštině chtěli dozvědět něco více, čtěte dále.

Od února tohoto roku pokračujeme na obdobném překladatelském projektu lotyštiny, pro stejného klienta. Naše zkušenosti s lotyštinou jsou velmi rozsáhlé.

 

Lotyština

… je jedním ze dvou posledních živých baltských jazyků, které patří do indoevropské jazykové rodiny. Je úředním jazykem Lotyšska, hovoří jí asi 2 miliony lidí a má tři hlavní dialekty. Lotyštině (a baltským jazykům obecně) jsou nejblíže germánské a slovanské jazyky a konkrétně z ruštiny, polštiny a němčiny některá slova přejímá. Zapisuje se latinkou a její abeceda má 33 písmen.

Co se týče gramatiky, jedná se o flektivní jazyk, dochází u něj tedy ke skloňování i časování. Stejně jako čeština má 7 pádů (ačkoliv některé gramatiky uvádějí pouze 6), ale pouze dva jmenné rody (mužský a ženský). Zdvořilost se vyjadřuje vykáním v 2. osobě množného čísla – opět stejně jako v češtině. Lotyšská obdoba českého „Vy“ je „Jūs“.

Lotyština si zachovává méně archaických prvků než litevština. Ačkoliv jsou si oba jazyky příbuzné a mají hodně společných slov i gramatických prvků, rodilí mluvčí lotyštiny a litevštiny se většinou nedorozumí. Psaná forma obou jazyků je pro obě strany mnohem srozumitelnější – slovní dorozumění ztěžuje zejména výslovnost a přízvuk.

Zajímavostí je, že je lotyština poměrně chudá na silné vulgarismy, kterých má čeština habaděj. Mluvčí tak většinou klejí v ruštině nebo angličtině. A kdybyste chtěli náhodou vědět, jaké je nejdelší lotyšské slovo, tak je to pretpulksteņrādītājvirziens, což znamená pohyb ve směru hodinových ručiček.

Kontaktuje nás ještě dnes!

A zveme vás také ke sledování naších sociálních sítí, aby vám neutekly žádné novinky!

Co je u nás nového

Letní ochutnávka online workshopů: rétorika, asertivita a více!

25.7.2024

Léto je tady a s ním i jedinečná příležitost zlepšit své soft-skills prostřednictvím našich online workshopů. Připravili jsme pro vás sérii ochutnávek (ZDARMA!), které vám umožní...

Zobrazit celý článek

Zlepšete týmové dovednosti vašich zaměstnanců s našimi soft-skills kurzy

22.7.2024

Zlepšete týmové dovednosti vašich zaměstnanců s našimi soft-skills kurzy V moderním světě, kde jsou odborné znalosti samozřejmostí, jsou to právě soft-skills, které odliší váš...

Zobrazit celý článek

Nejvyučovanější jazyky 2023/2024

19.7.2024

Zveřejňujeme statistiku všech jazyků, které jsou ve Slůněti, na všech čtyřech pobočkách, vyučovány v daném školním roce.   Nejvyučovanější jazyky 2023/2024: překvapení...

Zobrazit celý článek