Videohry a cizí jazyky

Jak nás videohry učí cizím jazykům

Náročný den v práci? Stres ve škole, špatná nálada nebo jen špatné počasí? Je čas si hrát!

I když si videohry získaly špatnou reputaci v historii („oči kazící zabíječi času, kteří snižují IQ a zvyšují kriminalitu“), je dnes již dokázáno, že v sobě skrývají mnoho překvapivých benefitů.

Nejen že působí pozitivně na duševní zdraví – snižují hladinu stresu a zlepšují náladu, ale vědecké studie také dokázaly, že pravidelné hraní přispívá k nárůstu šedé hmoty mozkové, která souvisí s koordinací, pamětí, vnímáním a orientací v prostoru.

Kromě toho si rozšiřujete obzory – u strategických her si zopakujete historii, ve „střílečkách“ zbystříte smysly a postřeh, v různých simulátorech se můžete realizovat jako architekt nebo psycholog, a při hraní dnes populárních sportovních her se u televize dokonce zapotíte. Stydliví lidé se díky online hrám mohou konečně trochu socializovat.

Ovšem pro nás jazykáře je hlavním benefitem vzdělávání v oblasti cizích jazyků, především tedy angličtiny. A v čem tedy tkví kouzlo učení skrze videohry? Zde jsou některé hlavní principy:

Učení s kontextem

Neurovědecké studie potvrdily, že se učíme rychleji, když k danému učivu máme také kontext (překvapivě). Při vašem postupu herním světem narazíte na různá místa, postavy, zvířata nebo objekty, které spolu logicky souvisí a vytváří jedno velké propojené universum.

Videohry a cizí jazyky

Videohry a cizí jazyky

Opakování

Opakování je důležité především pro ukládání znalostí do dlouhodobé paměti. I ve hrách s komplexním příběhem se po čase mnoho slovíček začne opakovat. Ať už jsou to části vaší zbroje, kusy nábytku, nebo jste už po šesté vyslaní nasbírat v Lese přízraků „rose petals“ nezbytné pro uvaření lektvaru – když se s tím setkáváte pořád dokola, v paměti vám to chtě nechtě uvízne.

Správná výslovnost

V tzv. „role play“ hrách spolu postavy pravidelně komunikují, takže slyšíte nejen správnou výslovnost, ale také trénujete dovednost poslechu. Ve většině her si můžete dle potřeby vypnout či zapnout české nebo anglické titulky.

Nehrozí prokrastinace

Jelikož je hraní zároveň zábava, nebudete mít potřebu ho odkládat jako jiné nepříjemné učební povinnosti.

Uč se nebo zemřeš!

Příběh vás často pohltí tak, že budete maximálně motivovaní úkol dokončit, abyste se dostali do další úrovně – o to víc je třeba mu porozumět. Nepochopení nebo špatná interpretace textu může ve hře často znamenat smrt (a tím i promarněný čas, protože to budete muset projet celé znova – anebo zas tak promarněný nebude?).

 

Chcete se naučit jazyk, kontaktujte nás, rádi pomůžeme.

 

Co je u nás nového

Překlady v pondělí 4. července fungují

3.7.2022

Překlady v pondělí 4. července fungují na emailu preklady@slune.cz a na telefonu 777 758 633. Ráda se vám bude věnovat naše kolegyně Michaela Ondračková. Ve úterý 5.7. a ve středu...

Zobrazit celý článek

SPOJTE BUSINESS SE ZÁBAVOU

29.6.2022

14 témat specializovaných kurzů v cizích jazycích (nebo v ČJ) aneb SPOJTE BUSINESS SE ZÁBAVOU Nabídku si můžete stáhnout ZDE: Spojte BUSINESS se ZÁBAVOU nebo pokračujte ve...

Zobrazit celý článek

Slůněcí léto

24.6.2022

Nabídka lidem a firmám, kteří se chtějí / potřebují učit přes léto ... Slůněcí léto Chcete efektivně využít léto a posunout se v jazyce? Plánujete… zlepšit své...

Zobrazit celý článek