Videohry a cizí jazyky

Jak nás videohry učí cizím jazykům

Náročný den v práci? Stres ve škole, špatná nálada nebo jen špatné počasí? Je čas si hrát!

I když si videohry získaly špatnou reputaci v historii („oči kazící zabíječi času, kteří snižují IQ a zvyšují kriminalitu“), je dnes již dokázáno, že v sobě skrývají mnoho překvapivých benefitů.

Nejen že působí pozitivně na duševní zdraví – snižují hladinu stresu a zlepšují náladu, ale vědecké studie také dokázaly, že pravidelné hraní přispívá k nárůstu šedé hmoty mozkové, která souvisí s koordinací, pamětí, vnímáním a orientací v prostoru.

Kromě toho si rozšiřujete obzory – u strategických her si zopakujete historii, ve „střílečkách“ zbystříte smysly a postřeh, v různých simulátorech se můžete realizovat jako architekt nebo psycholog, a při hraní dnes populárních sportovních her se u televize dokonce zapotíte. Stydliví lidé se díky online hrám mohou konečně trochu socializovat.

Ovšem pro nás jazykáře je hlavním benefitem vzdělávání v oblasti cizích jazyků, především tedy angličtiny. A v čem tedy tkví kouzlo učení skrze videohry? Zde jsou některé hlavní principy:

Učení s kontextem

Neurovědecké studie potvrdily, že se učíme rychleji, když k danému učivu máme také kontext (překvapivě). Při vašem postupu herním světem narazíte na různá místa, postavy, zvířata nebo objekty, které spolu logicky souvisí a vytváří jedno velké propojené universum.

Videohry a cizí jazyky

Videohry a cizí jazyky

Opakování

Opakování je důležité především pro ukládání znalostí do dlouhodobé paměti. I ve hrách s komplexním příběhem se po čase mnoho slovíček začne opakovat. Ať už jsou to části vaší zbroje, kusy nábytku, nebo jste už po šesté vyslaní nasbírat v Lese přízraků „rose petals“ nezbytné pro uvaření lektvaru – když se s tím setkáváte pořád dokola, v paměti vám to chtě nechtě uvízne.

Správná výslovnost

V tzv. „role play“ hrách spolu postavy pravidelně komunikují, takže slyšíte nejen správnou výslovnost, ale také trénujete dovednost poslechu. Ve většině her si můžete dle potřeby vypnout či zapnout české nebo anglické titulky.

Nehrozí prokrastinace

Jelikož je hraní zároveň zábava, nebudete mít potřebu ho odkládat jako jiné nepříjemné učební povinnosti.

Uč se nebo zemřeš!

Příběh vás často pohltí tak, že budete maximálně motivovaní úkol dokončit, abyste se dostali do další úrovně – o to víc je třeba mu porozumět. Nepochopení nebo špatná interpretace textu může ve hře často znamenat smrt (a tím i promarněný čas, protože to budete muset projet celé znova – anebo zas tak promarněný nebude?).

 

Chcete se naučit jazyk, kontaktujte nás, rádi pomůžeme.

 

Co je u nás nového

Rétorika je umění mluvit: ochutnávka pro vás

28.11.2022

Od prosince 2021 pro vás pravidelně připravujeme ochutnávku našeho populárního kurzu: rétorická klouzačka. (termíny níže) Našimi ochutnávkami již prošlo více než 128 zájemců!...

Zobrazit celý článek

Listopad ve znamení knírů

25.11.2022

Možná jste si všimli, že se v průběhu listopadu vaším městem prohání „kníraté“ tramvaje či autobusy, a považovali jste to za nějaký žert. Nebo jste narazili na slovo...

Zobrazit celý článek

Optimalizujte si daňový základ za rok 2022

20.11.2022

Do 15. ledna 2023 si můžete optimalizovat daňový základ za rok 2022! Přemýšlejte nad touto možností již teď.   Nechcete platit daně? Chcete snížit daňovou...

Zobrazit celý článek