Videohry a cizí jazyky

Jak nás videohry učí cizím jazykům

Náročný den v práci? Stres ve škole, špatná nálada nebo jen špatné počasí? Je čas si hrát!

I když si videohry získaly špatnou reputaci v historii („oči kazící zabíječi času, kteří snižují IQ a zvyšují kriminalitu“), je dnes již dokázáno, že v sobě skrývají mnoho překvapivých benefitů.

Nejen že působí pozitivně na duševní zdraví – snižují hladinu stresu a zlepšují náladu, ale vědecké studie také dokázaly, že pravidelné hraní přispívá k nárůstu šedé hmoty mozkové, která souvisí s koordinací, pamětí, vnímáním a orientací v prostoru.

Kromě toho si rozšiřujete obzory – u strategických her si zopakujete historii, ve „střílečkách“ zbystříte smysly a postřeh, v různých simulátorech se můžete realizovat jako architekt nebo psycholog, a při hraní dnes populárních sportovních her se u televize dokonce zapotíte. Stydliví lidé se díky online hrám mohou konečně trochu socializovat.

Ovšem pro nás jazykáře je hlavním benefitem vzdělávání v oblasti cizích jazyků, především tedy angličtiny. A v čem tedy tkví kouzlo učení skrze videohry? Zde jsou některé hlavní principy:

Učení s kontextem

Neurovědecké studie potvrdily, že se učíme rychleji, když k danému učivu máme také kontext (překvapivě). Při vašem postupu herním světem narazíte na různá místa, postavy, zvířata nebo objekty, které spolu logicky souvisí a vytváří jedno velké propojené universum.

Videohry a cizí jazyky

Videohry a cizí jazyky

Opakování

Opakování je důležité především pro ukládání znalostí do dlouhodobé paměti. I ve hrách s komplexním příběhem se po čase mnoho slovíček začne opakovat. Ať už jsou to části vaší zbroje, kusy nábytku, nebo jste už po šesté vyslaní nasbírat v Lese přízraků „rose petals“ nezbytné pro uvaření lektvaru – když se s tím setkáváte pořád dokola, v paměti vám to chtě nechtě uvízne.

Správná výslovnost

V tzv. „role play“ hrách spolu postavy pravidelně komunikují, takže slyšíte nejen správnou výslovnost, ale také trénujete dovednost poslechu. Ve většině her si můžete dle potřeby vypnout či zapnout české nebo anglické titulky.

Nehrozí prokrastinace

Jelikož je hraní zároveň zábava, nebudete mít potřebu ho odkládat jako jiné nepříjemné učební povinnosti.

Uč se nebo zemřeš!

Příběh vás často pohltí tak, že budete maximálně motivovaní úkol dokončit, abyste se dostali do další úrovně – o to víc je třeba mu porozumět. Nepochopení nebo špatná interpretace textu může ve hře často znamenat smrt (a tím i promarněný čas, protože to budete muset projet celé znova – anebo zas tak promarněný nebude?).

 

Chcete se naučit jazyk, kontaktujte nás, rádi pomůžeme.

 

Co je u nás nového

Jazykový certifikát Pipplet

16.4.2024

Jazykový certifikát Pipplet: Otevřete si dveře do světa za pouhou hodinu! Hledáte rychlý, pohodlný a flexibilní způsob, jak získat mezinárodně uznávaný jazykový certifikát? Pak je...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence v překladech: Praktický průvodce pro firmy

10.4.2024

Již začátkem tohoto roku jsme informovali, že ve Slůněti jdeme s dobou. Plánujeme tudíž při práci s překlady ve větší míře využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tím budeme...

Zobrazit celý článek

Den vzdělanosti

8.4.2024

7. dubna: Den vzdělanosti Víte, co se slaví 7.dubna? Ano, máme tu Den vzdělanosti! A co to vlastně ten Den vzdělanosti znamená? Připomínáme si, že vzdělání není jen o tom, že...

Zobrazit celý článek