Španělština

¿HABLA USTED ESPAÑOL?

Španělština je druhý nejpoužívanější jazyk na celém světě. Podle španělského Institutu Cervantes mluví španělsky více než 591 milionů lidí, z nichž téměř 493 milionů je rodilými mluvčími. V počtu rodilých mluvčích ji překonává pouze mandarínská čínština. Oficiálně se jí mluví ve 21 zemích.

 

Španělština je románský jazyk

… který se vyvinul z latiny. Podle morfologického hlediska se řadí mezi flektivní (též flexivní), které vyjadřují gramatické funkce pomocí skloňování a časování.

Pokud španělštinu začínáte studovat, tak vás určitě překvapí sloveso „být“, které ve španělštině existuje hned třikrát: „ser“, „estar“ nebo „haber“. Zatímco sloveso “být” vyjadřuje trvalé vlastnosti, tak “estar” pojednává o přechodných stavech, tzn., že pokud ve španělštině řeknete „Estoy aburrido“, znamená to, že se teď nudíte, zatímco „Soy aburrido“ by znamenalo, že jste nudný člověk. Nakonec sloveso „haber“ se používá pouze ve 3. osobě jednotného čísla („hay“) a pomáhá k popisu existence něčeho.

 

Největším oříškem pro studenty bývá subjuntiv

… který je vedle kondicionálu, indikativu a imperativu, čtvrtým slovesným způsobem. Vysvětlení subjuntivu je samostatné téma, ale můžeme si v krátkosti říct, že slouží k vyjádření domněnek, přání, nadějí, pochybností apod. Pokud si subjuntiv chcete procvičit, můžete si třeba pustit písničku „A Dios le pido“ od Juanese. Poslech hraje v celkovém procesu studování kteréhokoliv jazyka velkou roli. Dnes je španělská a latinská hudba celkově rozšířená a možností, jak udělat z učení zábavu je celá řada. Jak se španělštinu učíte vy? Posloucháte španělskou hudbu nebo sledujete španělské filmy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

 

Španělština nejšťastnější jazyk na světě

Španělština je celkově velmi oblíbený jazyk a mnoho lidí by se ho rádo naučilo. Pokud patříte mezi ty, kteří se stále rozhodují, tak máme pro Vás ještě jednu zajímavost, která vás možná přesvědčí. Podle Vermontské univerzity v USA je španělština nejšťastnější jazyk na světě. Toto tvrzení vyšlo z průzkumu, kdy vědci analyzovali více než 100 000 často používaných slov ve více než 20 různých jazycích a emoce, které v mluvčích vyvolávají.

Španělštinu máme rádi i my a často se s ní setkáváme, ať už při jazykových kurzech nebo při tlumočení a překladech. Pokud potřebujete pomoct s jakoukoli zmiňovanou službou, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro Vás.

Co je u nás nového

Lidský jazyk

15.7.2024

Tajemství počátků lidského jazyka: Od gest k moderní komunikaci Jak vznikl lidský jazyk? Přemýšleli jste někdy o tom, jak vznikl lidský jazyk - komunikační prostředek, který...

Zobrazit celý článek

Voiceover – nová služba

10.7.2024

Profesionální voiceover - nová služba pro vaše projekty S potěšením oznamujeme rozšíření naší nabídky o novou službu – voiceover, kterou nabízíme v rámci překladů. Tato...

Zobrazit celý článek

Velbloud

8.7.2024

Mezinárodní rok velbloudovitých zvířat I když se naše jazyková škola jmenuje Slůně, pozastavíme se u velbloudů. Rok 2024 byl Organizací spojených národů (OSN) vyhlášen...

Zobrazit celý článek