Velikonoční tradice ve světě

Jak už při oslavách svátků bývá zvykem, i v případě Velikonoc si každá země udržuje vlastní tradice, které ji odlišují od ostatních a svátečním oslavám dávají charakteristický ráz. Ať už mluvíme o hledání velikonočních vajíček, oblévání vodou nebo mrskání pomlázkou, jednu věc má většina zemí společnou, a to, že Velikonoce jsou spojeny především s dobrým jídlem.

Tak například v Lucembursku se třetí postní neděle nazývá Bretzelsonnden (Preclíková neděle) a vyznačuje se tím, že mladí muži v tento den obdarují preclíkem dívku, do které jsou zamilovaní.

Ve Velké Británii zase vítají Velikonoce pořádnou porcí palačinek, a to už týden dopředu. Jedná se o tzv. Pancake day (Palačinkový den), který zpravidla připadá na úterý před Velikonocemi a Britové v tento den sní obrovské množství palačinek s javorovým sirupem, nutellou, či jiným chutným topingem.

A byla to právě britská učitelka, která se v předminulém století zasloužila o vznik velikonoční tradice pouštění draků na Bermudských ostrovech. Ve snaze vysvětlit svým žákům, jak se Ježíš dostal z kříže do nebe, sestrojila draka, jehož konstrukce připomíná kříž a následně jej, i s podobiznou Ježíše, vypustila do nebe. Bermudský Festival pouštění draků se koná na Velký pátek a každý rok se těší velké oblibě.

O něco strašidelnější ráz mají oslavy Velikonoc v Norsku, kde se ukotvila tradice známá jako Påskekrimmen (Velikonoční zločin), která spočívá ve čtení detektivek, krimi příběhů, sledování thrillerů v televizi či poslechu rozhlasových krimi relací.

Ve vedlejším Švédsku mají zase oslavy Velikonoc podobný charakter jako oslava Halloweenu v USA. Na Zelený čtvrtek tam, podobně jako v Americe, chodívají děti od domu k domu a prosí o sladkosti. Hlavním rozdílem ale je, že švédské děti jsou převlečené za čarodějnice a nesmí jim chybět ani koště na létání.

Zdá se, že ani tento rok si do zahraničí na Velikonoce nezaletíme, avšak rozšířit si slovní zásobu není nikdy na škodu. Co myslíte? Pokud máte chvilku čas, zkuste správně přiřadit zemi k výrazu, kterým se v ní označují Velikonoce:

  1. Německo                      a. Wielkanoc
  2. Velká Británie             b. Páscoa
  3. Francie                         c. Ostern
  4. Portugalsko                 d. Easter
  5. Polsko                           e. Pâques

 

Nezpomeňte nás sledovat na LI, tak Vám neuteče žádná novinka.

Krásné Velikonoce, vaše Slůně

Co je u nás nového

Letní ochutnávka online workshopů: rétorika, asertivita a více!

25.7.2024

Léto je tady a s ním i jedinečná příležitost zlepšit své soft-skills prostřednictvím našich online workshopů. Připravili jsme pro vás sérii ochutnávek (ZDARMA!), které vám umožní...

Zobrazit celý článek

Zlepšete týmové dovednosti vašich zaměstnanců s našimi soft-skills kurzy

22.7.2024

Zlepšete týmové dovednosti vašich zaměstnanců s našimi soft-skills kurzy V moderním světě, kde jsou odborné znalosti samozřejmostí, jsou to právě soft-skills, které odliší váš...

Zobrazit celý článek

Nejvyučovanější jazyky 2023/2024

19.7.2024

Zveřejňujeme statistiku všech jazyků, které jsou ve Slůněti, na všech čtyřech pobočkách, vyučovány v daném školním roce.   Nejvyučovanější jazyky 2023/2024: překvapení...

Zobrazit celý článek