Mezinárodní rok velbloudovitých zvířat

I když se naše jazyková škola jmenuje Slůně, pozastavíme se u velbloudů. Rok 2024 byl Organizací spojených národů (OSN) vyhlášen Mezinárodním rokem velbloudovitých zvířat. Velbloud – co o něm víte?

Cílem celosvětové kampaně je zdůraznit důležitost velbloudovitých zvířat pro obživu milionů domácností ve více než 90 zemích. Vebloudovití přispívají k potravinové bezpečnosti, výživě a ekonomickému růstu a zároveň mají silný kulturní význam pro komunity po celém světě.

 

Zajímavosti o velbloudovitých zvířatech:

  • Jsou jedinou čeledí podřádu mozolnatci – velbloudi, lamy a vikuně.
  • Jejich poslední tři články prstů jsou kryty mozolem, na který našlapují, což je chrání před rozpáleným povrchem. Mají zachovaný jen 3. a 4. prst.
  • Velbloud dvouhrbý vydrží v létě teplotu a +40°C, v zimě pak i -40°C. Přitom v horku může ztratit až 25 % své hmotnosti.
  • Pro svou typickou zvláštní chůzi se jim říká mimochodi – součastně se pohybuje přední i zadní končetina na jedné straně a tím se kymácí.
  • Jejich rysem jsou dlouhé, štíhlé nohy a krk a malá hlava, Hustý kožich chránící před sluncem i zimou.
  • Mají třídílný žaludek (bachor, čepec a slez), krátké slepé střevo či speciálně upravené přední zuby.
  • Zvláštností od ostatních savců jsou oválné červené krvinky, které jim umožňují lepší hospodárnost s vodou.
  • Žijí většinou ve stádech s dominantním samcem. Někdy samci vytváření mládenecké skupiny nebo žijí samotářsky.
  • Jednou z obranných taktik je charakteristické plivání – od výhružného pouze slinami až po vyprázdnění natráveného obsahu předžaludků (bachor a čepec).
  • Nejsou nároční na potravu, často si vystačí jen se suchou trávou.

S velbloudovitými se můžete setkat například v Jižní Americe, na Blízkém východě anebo v Severní Africe. A abyste za místními, kteří mají velbloudy či lamy, mohli bez obav vyrazit a domluvit se, jsme tady ve Slůněti pro vás, abychom pomohli s výukou jazyků nebo s překlady i tlumočením.

Bezpečné cestování v tomto létě přejeme, vaše Slůně

Co je u nás nového

Lidský jazyk

15.7.2024

Tajemství počátků lidského jazyka: Od gest k moderní komunikaci Jak vznikl lidský jazyk? Přemýšleli jste někdy o tom, jak vznikl lidský jazyk - komunikační prostředek, který...

Zobrazit celý článek

Voiceover – nová služba

10.7.2024

Profesionální voiceover - nová služba pro vaše projekty S potěšením oznamujeme rozšíření naší nabídky o novou službu – voiceover, kterou nabízíme v rámci překladů. Tato...

Zobrazit celý článek

Velbloud

8.7.2024

Mezinárodní rok velbloudovitých zvířat I když se naše jazyková škola jmenuje Slůně, pozastavíme se u velbloudů. Rok 2024 byl Organizací spojených národů (OSN) vyhlášen...

Zobrazit celý článek