Mezinárodní rok velbloudovitých zvířat
I když se naše jazyková škola jmenuje Slůně, pozastavíme se u velbloudů. Rok 2024 byl Organizací spojených národů (OSN) vyhlášen Mezinárodním rokem velbloudovitých zvířat. Velbloud – co o něm víte?
Cílem celosvětové kampaně je zdůraznit důležitost velbloudovitých zvířat pro obživu milionů domácností ve více než 90 zemích. Vebloudovití přispívají k potravinové bezpečnosti, výživě a ekonomickému růstu a zároveň mají silný kulturní význam pro komunity po celém světě.
Zajímavosti o velbloudovitých zvířatech:
- Jsou jedinou čeledí podřádu mozolnatci – velbloudi, lamy a vikuně.
- Jejich poslední tři články prstů jsou kryty mozolem, na který našlapují, což je chrání před rozpáleným povrchem. Mají zachovaný jen 3. a 4. prst.
- Velbloud dvouhrbý vydrží v létě teplotu a +40°C, v zimě pak i -40°C. Přitom v horku může ztratit až 25 % své hmotnosti.
- Pro svou typickou zvláštní chůzi se jim říká mimochodi – součastně se pohybuje přední i zadní končetina na jedné straně a tím se kymácí.
- Jejich rysem jsou dlouhé, štíhlé nohy a krk a malá hlava, Hustý kožich chránící před sluncem i zimou.
- Mají třídílný žaludek (bachor, čepec a slez), krátké slepé střevo či speciálně upravené přední zuby.
- Zvláštností od ostatních savců jsou oválné červené krvinky, které jim umožňují lepší hospodárnost s vodou.
- Žijí většinou ve stádech s dominantním samcem. Někdy samci vytváření mládenecké skupiny nebo žijí samotářsky.
- Jednou z obranných taktik je charakteristické plivání – od výhružného pouze slinami až po vyprázdnění natráveného obsahu předžaludků (bachor a čepec).
- Nejsou nároční na potravu, často si vystačí jen se suchou trávou.
S velbloudovitými se můžete setkat například v Jižní Americe, na Blízkém východě anebo v Severní Africe. A abyste za místními, kteří mají velbloudy či lamy, mohli bez obav vyrazit a domluvit se, jsme tady ve Slůněti pro vás, abychom pomohli s výukou jazyků nebo s překlady i tlumočením.
Bezpečné cestování v tomto létě přejeme, vaše Slůně