Vánoční cesta kolem světa

Spolu s vánoční pohodou vás zveme na vánoční cestu poznání. Vánoční cesta kolem světa: pojďme se společně podívat na různorodost vánočních tradic, které odrážejí kulturu a historii dané země.

 

Velká Británie

 

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Father Christmas (Otec Vánoc)

Father Christmas tedy Otce Vánoc poznáte podle dlouhého obleku červené nebo zelené barvy, kterému děti hází dopisy do krbu – jedině tak totiž mohou vzlétnout a dostat se až na Severní Pól. O Štědrém večeru pak Otec Vánoc chodí dům od domu a rozdává dárky do připravených punčoch. Ráno si děti dárečky rozbalují. Tento den následuje slavnostním obědem, který zahrnuje symbolické rozlomení Christmas crackers, pečeného krocana či vánočního pudingu.

 

Spojené státy americké

 

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Santa Claus

Američané zdobí své domy a i vánoční stromky týdny před Štědrým dnem. 24. prosince večer se rodina sejde u společné večeře tedy krocana se šunkou. Téměř nikdy nechybí ani koláč zvaný apple pie. Po večeři společně míří na půlnoční mši. Děti ještě předtím, než jdou spát, nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.

 

Francie

 

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Pére Noël (Otec Vánoc)

Zde nosí dárky, které dává do bot a holínek nebo je nechává za kamny či u krbu, vánoční duch Pére Noël. V předvečer 24. prosince navštěvují Francouzi své příbuzné, ale vánoční nadílka se obvykle koná až 25. prosince. Na štědrovečerním stole se objevuje pečený krocan s kaštanovou nádivkou a kuřata se zeleninovým salátem či pečená husa na divoko. Nesmí chybět několik druhů sýrů. Ze sladkých dezertů se servíruje roláda v podobě vánočního polena ozdobená zelenými lístky a červenými plody cesmíny.

 

Itálie

 

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Babbo Natale, Befana (čarodějnice)

V Itálii bývají hlavním symbolem Vánoc jesličky, které se často dědí z generace na generaci. Dárky se rozbalují po večeři 24. prosince nebo druhý den ráno a leží vedle jesliček nebo pod stromečkem. Pro některé rodiny je ale mnohem důležitější až 6. leden, kdy do domu sestoupí komínem čarodějnice Befana a zanechá tam dětem dárky. Její velká loutka se pak na znamení konce svátků zapálí. Na italské vánoční hostině nesmí chybět panettone, typická vánoční bábovka s hrozinkami a kandovaným ovocem. Hlavní jídla se liší podle regionu a rodinných tradic. Může být jehněčí s bramborami či mořské ryby.

 

Polsko

 

Kdy: 24. prosince

Kdo naděluje dárky: Mikuláš

Vánoce v Polsku se asi nejvíce podobají těm našim. Začínají 24. prosince večer, přesněji v okamžiku, kdy se na nebi objeví první hvězda. Na Štědrý den děti najdou dárky pod stromečkem. Sváteční stůl nebo i podlaha se zdobí trochou slámy, která má připomínat, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Na začátku večeře se rodina a hosté rozdělí o oplatku. Zvykem je prostírat jeden talíř s příborem navíc, pro případného hosta. Samotná večeře se skládá z neuvěřitelných dvanácti chodů, které symbolizují dvanáct měsíců v roce. Hlavní jídlo je smažený kapr, před ním se podává boršč a po hlavním chodu ještě pierogi a jiná postní jídla. Sladkou tečkou bývá perník.

 

Dánsko

 

Kdy: 24. prosince

Kdo naděluje dárky: Skřítci Nisserové

Lidé v Dánsku si o Vánocích zdobí dům postavičkami skřítků Nisserů, kteří jsou obvykle oděni do národních barev – červené a bílé. Právě oni nadělují 24. prosince dárky. Večer se rodina sejde u stolu, na kterém nesmí chybět husa, kachna, popřípadě vepřová pečeně s červeným zelím. Speciálním dezertem je rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Nálezce této mandle čeká štěstí a dárek navíc. Po večeři se rodina přesune ke stromečku, kolem kterého tančí dokola, drží se za ruce a zpívá koledy.

 

Belgie

 

Kdy: 6. prosince

Kdo naděluje dárky: Sinterklass (ve Vlámsku), Saint Nicholas (ve Valonsku)

V Belgii děti prožívají více svátek Sv. Mikuláše, protože tehdy ty hodnější dostávají dárky. Těm zlobivějším pak hrozí, že si je odnese Černý Petr. Vánoční svátky jsou pro Belgičany ve znamení rodinných setkání. K tradičním vánočním jídlům patří v Belgii ryby, mořské plody a plněný krocan. Nejtypičtější pochoutkou je sladké „vánoční poleno“ – jedná se o měkkou, pěnovitou roládu naplněnou krémem a zvenčí ozdobenou čokoládou tak, že opravdu připomíná poleno.

 

Švédsko

 

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Vánoční muž Jultomten

Prvním vánočním svátkem je ve Švédsku Den sv. Lucie, tedy 13. prosinec. Tento svátek se podobá českému Mikuláši. Typickou vánoční ozdobou je slaměná postavička kozla k zavěšení na stromeček, nebo v nadživotní velikosti, která se později na Tři krále hází do ohně. Hlavním chodem sváteční večeře je sušená treska s bílou omáčkou, dalším tradičním pokrmem je Vörtbröt – kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem. Po večeři přichází nadělovat dárky přihrblý dědeček Jultomten (Vánoční muž) za pomoci skřítků Julnissarů. Je zvykem na dárky místo jména obdarovaného napsat krátký verš charakterizující danou osobu, která se má podle veršů poznat a o dárek se sama přihlásit.

 

Řecko

 

Kdy: 31. prosince

Kdo naděluje dárky: Mikuláš

V Řecku se v dřívějších dobách, především v přímořských oblastech, zdobily lodě. Vánoční stromeček tam začal pronikat teprve před několika desetiletími. Mezi vánoční tradice patří například žehnání domů svěcenou vodou proti zlým skřítkům nebo dětské průvody. Děti chodí 24. prosince koledovat s triangly a bubínky ke známým a sousedům. 25. prosince se zpravidla koná jedna z nejbohatších řeckých hostin v roce. Podává se například krůta s kaštanovou nádivkou. Dárky nosí Mikuláš až na přelomu roku. Podle pověsti zachraňoval potápějící se lodě, a tak mu z vousů crčí slaná voda.

 

Děkujeme vám za vaši přízeň v tomto roce a přejeme vám radostné a pohodové Vánoce.

Co je u nás nového

Pozvěte nás do výběrového řízení

19.6.2024

Organizujete výběrové řízení na: firemní jazykovou výuku? překladatelské služby? tlumočnického služby? kurzy měkkých dovedností?   Pozvěte nás do...

Zobrazit celý článek

Světový den hudby

17.6.2024

Oslava univerzálního jazyka, který nás spojuje   Každý rok 21. června se po celém světě slaví Světový den hudby, známý také jako Fête de la Musique. Tento den je věnován...

Zobrazit celý článek

Albánština: Probuďte v sobě dobrodruha

13.6.2024

Albánie: Za tajemstvím orlů a fascinujícího jazyka   S blížícím se létem všichni určitě čím dál tím víc myslíme na slunečnou dovolenou, teplo a moře. Proto bychom Vám...

Zobrazit celý článek