Ruský jazyk

Ruština od zániku Sovětského svazu utrpěla řadu osudových změn. Aktuálně je ruský jazyk oficiálním jazykem jen ve čtyřech zemích: Rusko, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán. Její rozšíření se navíc snižuje. Litva, Lotyšsko a Estonsko opouští od výuky ruštiny na základních školách a v zemích se více a více prosazují místní jazyky. Vzhledem k aktuální situaci je v mnohých zemích ruský jazyk považován za jazyk nepřítele. I v globálním měřítku vypadla ruština z TOP 10 nejučenějších se jazyků.

Jazykovědci popisují ústup tohoto jazyka ze světových pozic a tím se, jak tvrdí, snižuje i kvalita běžně užívané ruštiny. Zmenšuje se počet používaných slov a ruské ekvivalenty jsou nahrazovány anglickými slovíčky nebo ruskými napodobeninami.

Optimističtí vědci tvrdí, že úbytek slov není způsoben degradací ruštiny, ale jinou metodologií vytváření slovníků. Vždyť běžně vzdělaný člověk užívá asi 13 tisíc slov, ale jeden z nejslavnějších ruských básníků, Alexandr Sergejevič Puškin, jich používal přes 21 tisíc.

 

Ruský jazyk v mezinárodních institucích

Každopádně je ruština i nadále nejužívanějším slovanským jazykem, největším mateřským jazykem v Evropě, jedním ze šesti úředních jazyků OSN, jedním ze dvou úředních jazyků na palubě Mezinárodní vesmírné stanice a druhým nejrozšířenějším jazykem na internetu.

 

Ruština ve Slůněti

I ve Slůněti se ruština dlouhodobě drží na páté pozici nejvyučovanějšího jazyka, za angličtinou, němčinou, češtinou pro cizince a španělštinou.

Studiem ruštiny se zabývá filologický obor zvaný rusistika, písmem je cyrilice neboli azbuka.

Potřebujete se i vy věnovat a zdokonalovat v ruském jazyce? Neváhejte nás oslovit pro výuku, překlady i tlumočení.

Co je u nás nového

Jazykový certifikát Pipplet

16.4.2024

Jazykový certifikát Pipplet: Otevřete si dveře do světa za pouhou hodinu! Hledáte rychlý, pohodlný a flexibilní způsob, jak získat mezinárodně uznávaný jazykový certifikát? Pak je...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence v překladech: Praktický průvodce pro firmy

10.4.2024

Již začátkem tohoto roku jsme informovali, že ve Slůněti jdeme s dobou. Plánujeme tudíž při práci s překlady ve větší míře využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tím budeme...

Zobrazit celý článek

Den vzdělanosti

8.4.2024

7. dubna: Den vzdělanosti Víte, co se slaví 7.dubna? Ano, máme tu Den vzdělanosti! A co to vlastně ten Den vzdělanosti znamená? Připomínáme si, že vzdělání není jen o tom, že...

Zobrazit celý článek