Ruský jazyk

Ruština od zániku Sovětského svazu utrpěla řadu osudových změn. Aktuálně je ruský jazyk oficiálním jazykem jen ve čtyřech zemích: Rusko, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán. Její rozšíření se navíc snižuje. Litva, Lotyšsko a Estonsko opouští od výuky ruštiny na základních školách a v zemích se více a více prosazují místní jazyky. Vzhledem k aktuální situaci je v mnohých zemích ruský jazyk považován za jazyk nepřítele. I v globálním měřítku vypadla ruština z TOP 10 nejučenějších se jazyků.

Jazykovědci popisují ústup tohoto jazyka ze světových pozic a tím se, jak tvrdí, snižuje i kvalita běžně užívané ruštiny. Zmenšuje se počet používaných slov a ruské ekvivalenty jsou nahrazovány anglickými slovíčky nebo ruskými napodobeninami.

Optimističtí vědci tvrdí, že úbytek slov není způsoben degradací ruštiny, ale jinou metodologií vytváření slovníků. Vždyť běžně vzdělaný člověk užívá asi 13 tisíc slov, ale jeden z nejslavnějších ruských básníků, Alexandr Sergejevič Puškin, jich používal přes 21 tisíc.

 

Ruský jazyk v mezinárodních institucích

Každopádně je ruština i nadále nejužívanějším slovanským jazykem, největším mateřským jazykem v Evropě, jedním ze šesti úředních jazyků OSN, jedním ze dvou úředních jazyků na palubě Mezinárodní vesmírné stanice a druhým nejrozšířenějším jazykem na internetu.

 

Ruština ve Slůněti

I ve Slůněti se ruština dlouhodobě drží na páté pozici nejvyučovanějšího jazyka, za angličtinou, němčinou, češtinou pro cizince a španělštinou.

Studiem ruštiny se zabývá filologický obor zvaný rusistika, písmem je cyrilice neboli azbuka.

Potřebujete se i vy věnovat a zdokonalovat v ruském jazyce? Neváhejte nás oslovit pro výuku, překlady i tlumočení.

Co je u nás nového

TELEFONOVÁNÍ JE HRA

26.9.2023

Změňte svůj pohled na telefonování s naším novým workshopem "TELEFONOVÁNÍ JE HRA"! Představujeme vám inovativní a zábavný způsob, jak zlepšit své dovednosti v telefonní...

Zobrazit celý článek

Úsměv otevírá dveře

25.9.2023

Můžeme říct, že lidi všech národností, ras i vyznání nejvíce spojuje úsměv a humor. Úsměv má zvláštní sílu při seznamování, jednání i hovorech. Je nejlepším receptem na...

Zobrazit celý článek

Kreativní vouchery

20.9.2023

Kreativní vouchery V rámci povinné publicity, zveřejňujeme informace o Kreativních voucherech - viz. obrázek. Další informace zde:...

Zobrazit celý článek