Nezapomínejme na češtinu!

Důležitost cizích jazyků dnes nikdo nezpochybňuje. Angličtina je už téměř nutností a znalost druhého či dokonce třetího cizího jazyka nespornou výhodou. Chceme být světoví a moderní a někdy přitom zapomínáme na to, že to, jak ovládáme češtinu, je neméně důležité.  V čem Češi nejčastěji chybují?

 

1.      Čárky

Čárky mnohým z nás přivodily perné chvíle nejen při diktátech a větných rozborech ve škole, ale i v profesionálním životě v dospělosti. Není přitom zrovna žádoucí pravidla zjednodušovat ani čárky sázet, jak nás napadne, protože často rozhodují o smyslu věty. Díky čárkám jsou také dlouhá souvětí přehlednější a čitelnější. A když se soustředíme na správné psaní čárek, zamýšlíme se více nad textem samotným, jeho významem a vyzněním, což může přispět k lepší celkové kvalitě textu.

 

2.      Mě/mně

Zájmeno „já“ je jedno z nejčastěji používaných, přesto dokáže potrápit. Je třeba myslet na to, že krátká forma „mě“ se používá v 2. a 4. pádě a delší forma „mně“ ve 3. a 6. Pomůcek pro zapamatování tohoto pravidla existuje mnoho, stačí si tedy vybrat tu, která vám vyhovuje nejlépe.

 

3.      S/z

Shlédnout nebo zhlédnout? Známý chyták, na který se nachytá plno těch, kteří už dávno nejsou školou povinní. U většiny případů nám může pomoci pravidlo, že „s“ vždy vyjadřuje směr (dohromady, shora dolů), zatímco předpona „z“ indikuje změnu stavu. Nebyla by to ovšem čeština, kdyby i zde neexistovaly výjimky (např. spálit), které si prostě musíme zapamatovat.

 

4.      Bysme/byste

V mluveném projevu „bysme“ používá téměř každý, do písemného neformálního projevu však nepatří. Jediným správným tvarem je „bychom“. Objevují se i patvary „by jsme“, „by jsi“ a „by jste“ – správně je pouze „bychom“, „bys“ a „byste“.

 

5.      Cizí slova

Cizí slova v psaném projevu mohou být poměrně efektní. Nebo snad efektivní? Kýžený efekt se každopádně trochu míjí účinkem, pokud v nich děláme chyby. Standardně se chybuje i ve slově standardní, které se píše pouze s „d“. Standarta označuje pouze vojenský prapor nebo např. prezidentskou standartu. „Pernamentní“, „permanentka“ a další tvary jsou chybné – správně je jen „permanentní“. Poměrně oblíbené je teď také slovo „protežovat“, které pochází z francouzského „protégé“ (chráněnec). Můžeme se koneckonců stále setkat i s českou obdobou „protežé“, i přesto bývá ale „oblíbenou“ chybou nesprávný tvar „protěžovat“.

 

Co je u nás nového

Kurz asertivity: komunikujte efektivně!

3.5.2024

Nový kurz asertivity: komunikujte efektivně! Hledáte způsob, jak zlepšit své komunikační dovednosti, nastavit si osobní hranice a posílit svou sebehodnotu? Pak je pro vás náš nový kurz...

Zobrazit celý článek

Pozvěte nás do výběrového řízení na jazykovou výuku

2.5.2024

Firemní jazyková výuka je jednou z našich specializací. Sestavíme pro vás plán jazykové výuky, který odpovídá cílům vaší firmy, potřebám vašich zaměstnanců (studentů) a...

Zobrazit celý článek

Pálení čarodějnic

29.4.2024

Pálení čarodějnic, dříve též filipojakubská noc, je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Pod názvem...

Zobrazit celý článek