Mezinárodní den portugalského jazyka

Portugalský jazyk

Portugalský jazyk, také známý jako portugalština, je indoevropský románský západní jazyk pocházející z galicijsko-portugalštiny, kterou se mluví v království Galicie a severním Portugalsku. S vytvořením Portugalského království v roce 1139 a expanzí na jih po znovudobytí se jazyk rozšířil po dobytých zemích a později, s portugalskými objevy, do Brazílie, Afriky a dalších částí světa. Portugalština byla v té době používána nejen ve městech dobytých Portugalci, ale také mnoha místními panovníky při kontaktech s jinými mocnými cizinci. Zejména v té době portugalský jazyk také ovlivnil několik dalších jazyků.

Rozšíření ve světě

V době objevů portugalští námořníci vzali svůj jazyk na vzdálená místa. Po průzkumu následovaly pokusy o kolonizaci nových zemí pro portugalskou říši a v důsledku toho se Portugalci rozptýlili po celém světě. Brazílie a Portugalsko jsou jediné dvě země, jejichž primárním jazykem je portugalština. Je to oficiální jazyk v bývalých portugalských koloniích, jmenovitě v Mosambiku, Angole, Kapverdách, Rovníkové Guineji, Guinei-Bissau a Svatém Tomáši a Princově ostrově, vše v Africe. Kromě toho se z historických důvodů osoby, které mluví portugalsky nebo portugalsky kreolsky, nacházejí také v Macau (Čína), Východním Timoru, v Damão a Diu a ve státě Goa (Indie), Malacca (Malajsie), v enklávách na ostrově Flores (Indonésie), Bataloa na Srí Lance a ostrovy ABC v Karibiku.

Nejpoužívanější jazyk jižní polokoule

Je to jeden z oficiálních jazyků Evropské unie, Mercosulu, Unie jihoamerických národů, Organizace amerických států, Africké unie a lusofonních zemí. S přibližně 280 miliony mluvčích je portugalština 5. nejpoužívanějším jazykem na světě, 3. nejpoužívanějším jazykem na západní polokouli a nejpoužívanějším jazykem na jižní polokouli planety. Portugalština je známá jako „jazyk Camões“ (na počest jedné z nejznámějších portugalských literárních postav, Luíse Vaz de Camões, autora Os Lusíadas) a „poslední květ Lazia“ (výraz použitý v sonetu Língua Portuguesa , od brazilského spisovatele Olavo Bilaca). Miguel de Cervantes, slavný španělský autor, považoval tento jazyk za „sladký a příjemný“. V březnu 2006 bylo v brazilském São Paulu, městě s největším počtem portugalských mluvčích na světě, založeno Museu da Língua Portuguesa, interaktivní muzeum o tomto jazyce.

Mezinárodní den portugalského jazyka

Mezinárodní den portugalského jazyka se slaví 5. května. Datum bylo založeno v roce 2009 v rámci Společenství portugalsky mluvících zemí (CPLP) s cílem podporovat smysl pro komunitu a pluralitu portugalsky mluvících osob. Připomenutí také podporuje diskusi o idiomatických a kulturních otázkách lusofonie a podporuje integraci mezi národy těchto devíti zemí. Česká republika má status pozorovatelské země tohoto společenství.

 

I s portugalštinou vám rádi pomůžeme. Kontaktuje nás ještě dnes ohledně výuky nebo překladů a tlumočení portugalského jazyka. Těšíme se na vaše poptávky.

Co je u nás nového

Operační program zaměstnanost EU

30.1.2023

Máme pro vás aktuální informace ze světa dotačních programů, týkajících se vzdělávání měkkých dovedností. Dne 22. 2. 2023 je první avizovaný termín, kdy se bude otevírat...

Zobrazit celý článek

Rétorika je umění mluvit: ochutnávka pro vás

23.1.2023

Od prosince 2021 pro vás pravidelně připravujeme ochutnávku našeho populárního kurzu: rétorická klouzačka. (termíny níže) Našimi ochutnávkami již prošlo více než 135 zájemců!...

Zobrazit celý článek

Cizinci a čeština

18.1.2023

Čeština není rozhodně jednoduchým jazykem. Její gramatika dělá v některých oblastech vrásky na čele i samotným Čechům, natož pak cizincům. Čeština a její složitost může...

Zobrazit celý článek