Mezinárodní den portugalského jazyka

Portugalský jazyk

Portugalský jazyk, také známý jako portugalština, je indoevropský románský západní jazyk pocházející z galicijsko-portugalštiny, kterou se mluví v království Galicie a severním Portugalsku. S vytvořením Portugalského království v roce 1139 a expanzí na jih po znovudobytí se jazyk rozšířil po dobytých zemích a později, s portugalskými objevy, do Brazílie, Afriky a dalších částí světa. Portugalština byla v té době používána nejen ve městech dobytých Portugalci, ale také mnoha místními panovníky při kontaktech s jinými mocnými cizinci. Zejména v té době portugalský jazyk také ovlivnil několik dalších jazyků.

Rozšíření ve světě

V době objevů portugalští námořníci vzali svůj jazyk na vzdálená místa. Po průzkumu následovaly pokusy o kolonizaci nových zemí pro portugalskou říši a v důsledku toho se Portugalci rozptýlili po celém světě. Brazílie a Portugalsko jsou jediné dvě země, jejichž primárním jazykem je portugalština. Je to oficiální jazyk v bývalých portugalských koloniích, jmenovitě v Mosambiku, Angole, Kapverdách, Rovníkové Guineji, Guinei-Bissau a Svatém Tomáši a Princově ostrově, vše v Africe. Kromě toho se z historických důvodů osoby, které mluví portugalsky nebo portugalsky kreolsky, nacházejí také v Macau (Čína), Východním Timoru, v Damão a Diu a ve státě Goa (Indie), Malacca (Malajsie), v enklávách na ostrově Flores (Indonésie), Bataloa na Srí Lance a ostrovy ABC v Karibiku.

Nejpoužívanější jazyk jižní polokoule

Je to jeden z oficiálních jazyků Evropské unie, Mercosulu, Unie jihoamerických národů, Organizace amerických států, Africké unie a lusofonních zemí. S přibližně 280 miliony mluvčích je portugalština 5. nejpoužívanějším jazykem na světě, 3. nejpoužívanějším jazykem na západní polokouli a nejpoužívanějším jazykem na jižní polokouli planety. Portugalština je známá jako „jazyk Camões“ (na počest jedné z nejznámějších portugalských literárních postav, Luíse Vaz de Camões, autora Os Lusíadas) a „poslední květ Lazia“ (výraz použitý v sonetu Língua Portuguesa , od brazilského spisovatele Olavo Bilaca). Miguel de Cervantes, slavný španělský autor, považoval tento jazyk za „sladký a příjemný“. V březnu 2006 bylo v brazilském São Paulu, městě s největším počtem portugalských mluvčích na světě, založeno Museu da Língua Portuguesa, interaktivní muzeum o tomto jazyce.

Mezinárodní den portugalského jazyka

Mezinárodní den portugalského jazyka se slaví 5. května. Datum bylo založeno v roce 2009 v rámci Společenství portugalsky mluvících zemí (CPLP) s cílem podporovat smysl pro komunitu a pluralitu portugalsky mluvících osob. Připomenutí také podporuje diskusi o idiomatických a kulturních otázkách lusofonie a podporuje integraci mezi národy těchto devíti zemí. Česká republika má status pozorovatelské země tohoto společenství.

 

I s portugalštinou vám rádi pomůžeme. Kontaktuje nás ještě dnes ohledně výuky nebo překladů a tlumočení portugalského jazyka. Těšíme se na vaše poptávky.

Co je u nás nového

Den rozvoje a vzdělávání dospělých

29.5.2023

Věděli jste, že 5. června slavíme Den rozvoje a vzdělávání dospělých? Vzdělání je neocenitelné v každém věku, a právě tento den se zaměřuje na představení možností dalšího...

Zobrazit celý článek

Elektronické soudní překlady

26.5.2023

Elektronické soudní překlady máme v naší nabídce už delší dobu, rádi bychom vám tedy o nich řekli něco bližšího a rozšířili tak o těchto překladech povědomí. Dne...

Zobrazit celý článek

Něco málo o chorvatštině

23.5.2023

Blíží se prázdniny a čas letních dovolených. Mnozí už určitě přemýšlí, kam se letos vydají na dovolenou. Někteří preferují zahraniční destinace a jiní zase rádi výletují po...

Zobrazit celý článek