Mezinárodní den portugalského jazyka

Portugalský jazyk

Portugalský jazyk, také známý jako portugalština, je indoevropský románský západní jazyk pocházející z galicijsko-portugalštiny, kterou se mluví v království Galicie a severním Portugalsku. S vytvořením Portugalského království v roce 1139 a expanzí na jih po znovudobytí se jazyk rozšířil po dobytých zemích a později, s portugalskými objevy, do Brazílie, Afriky a dalších částí světa. Portugalština byla v té době používána nejen ve městech dobytých Portugalci, ale také mnoha místními panovníky při kontaktech s jinými mocnými cizinci. Zejména v té době portugalský jazyk také ovlivnil několik dalších jazyků.

Rozšíření ve světě

V době objevů portugalští námořníci vzali svůj jazyk na vzdálená místa. Po průzkumu následovaly pokusy o kolonizaci nových zemí pro portugalskou říši a v důsledku toho se Portugalci rozptýlili po celém světě. Brazílie a Portugalsko jsou jediné dvě země, jejichž primárním jazykem je portugalština. Je to oficiální jazyk v bývalých portugalských koloniích, jmenovitě v Mosambiku, Angole, Kapverdách, Rovníkové Guineji, Guinei-Bissau a Svatém Tomáši a Princově ostrově, vše v Africe. Kromě toho se z historických důvodů osoby, které mluví portugalsky nebo portugalsky kreolsky, nacházejí také v Macau (Čína), Východním Timoru, v Damão a Diu a ve státě Goa (Indie), Malacca (Malajsie), v enklávách na ostrově Flores (Indonésie), Bataloa na Srí Lance a ostrovy ABC v Karibiku.

Nejpoužívanější jazyk jižní polokoule

Je to jeden z oficiálních jazyků Evropské unie, Mercosulu, Unie jihoamerických národů, Organizace amerických států, Africké unie a lusofonních zemí. S přibližně 280 miliony mluvčích je portugalština 5. nejpoužívanějším jazykem na světě, 3. nejpoužívanějším jazykem na západní polokouli a nejpoužívanějším jazykem na jižní polokouli planety. Portugalština je známá jako „jazyk Camões“ (na počest jedné z nejznámějších portugalských literárních postav, Luíse Vaz de Camões, autora Os Lusíadas) a „poslední květ Lazia“ (výraz použitý v sonetu Língua Portuguesa , od brazilského spisovatele Olavo Bilaca). Miguel de Cervantes, slavný španělský autor, považoval tento jazyk za „sladký a příjemný“. V březnu 2006 bylo v brazilském São Paulu, městě s největším počtem portugalských mluvčích na světě, založeno Museu da Língua Portuguesa, interaktivní muzeum o tomto jazyce.

Mezinárodní den portugalského jazyka

Mezinárodní den portugalského jazyka se slaví 5. května. Datum bylo založeno v roce 2009 v rámci Společenství portugalsky mluvících zemí (CPLP) s cílem podporovat smysl pro komunitu a pluralitu portugalsky mluvících osob. Připomenutí také podporuje diskusi o idiomatických a kulturních otázkách lusofonie a podporuje integraci mezi národy těchto devíti zemí. Česká republika má status pozorovatelské země tohoto společenství.

 

I s portugalštinou vám rádi pomůžeme. Kontaktuje nás ještě dnes ohledně výuky nebo překladů a tlumočení portugalského jazyka. Těšíme se na vaše poptávky.

Co je u nás nového

Rétorika je umění mluvit: ochutnávka pro vás

19.5.2022

Od prosince 2021 pro vás pravidelně připravujeme ochutnávku našeho populárního kurzu: rétorická klouzačka. (termíny níže) Našimi ochutnávkami již prošlo více než 75 zájemců!...

Zobrazit celý článek

Pronájem místností – učeben

11.5.2022

Pořádáte občas nebo pravidelně kurzy, semináře, školení či porady a hledáte vhodné prostory? Nabízíme pronájem místností - učeben: našich školicích prostor v centru Ostravy,...

Zobrazit celý článek

SPOJTE BUSINESS SE ZÁBAVOU

9.5.2022

14 témat specializovaných kurzů v cizích jazycích (nebo v ČJ) aneb SPOJTE BUSINESS SE ZÁBAVOU Nabídku si můžete stáhnout ZDE: Spojte BUSINESS se ZÁBAVOU nebo pokračujte ve...

Zobrazit celý článek