Již jste nás navštívili v sídle Slůněte?

Nejen léto vybízí k procházkám či toulkám přírodou i městem. A právě kousek od centra Ostravy se můžete za námi zastavit na Hollarovu ulici a shlédnout krásu exteriéru i interiéru bývalého hotelu Slavia. Sídlo Slůněte zde je již od roku 2018.

 

Sídlo Slůněte

Dvoupatrová secesní budova z roku 1898, realizovaná architektem Otokarem Bémem, má půdorys tvaru „L“, zkosené nároží, zvalbenou (přesahující) střechu a asymetricky rozvržená průčelí. Po stranách a u zkoseného nároží se člení průčelí mělké rizality (výstupek) ukončené volutovými šítky (dynamické domovní štíty z období baroka a rokoka) a na nároží atikovým štítem. V úrovni patra rizality je budova osazena okny s edikulami (malý chrám nebo kaplička) s antropomorfními reliéfy ve druhém patře doplňují obvyklé vavřínové věnce pod konzolami korunní římsy. V interiéru se také podařilo zachovat štukové výzdoby i krásnou vitráž na dvojramenném schodišti.

 

Hotel Slavia

Hotel Slavia patřil v době dynamické proměny Moravské Ostravy mezi největší hotely. Slavnostně byl otevřen roku 1899. Nabízel úctyhodnost samotné budovy, dostatečnou ubytovací kapacitu elegantních dvaceti dvou pokojů i doplňkovou nabídku svých služeb. Přednostmi hotelu ve 20. letech 20. století bylo elektrické osvětlení, teplá voda na každém podlaží, stinná zahrada u restaurace, ve které byl výčep piva plzeňského i z českého akciového pivovaru v Moravské Ostravě a dále široká škála tuzemských i cizozemských vín. Návštěvníci kavárny si mohli vybrat až ze sedmi desítek nabízených časopisů.

Hotel Slavia se zapsal i do politických dějin. 28.10.1918 se zde sešli zástupci politických stran, aby připravili ustavení národního výboru pro moravskoostravský okres. A v době předmnichovské republiky se konaly i schůze Společenstva hostinských a výčepníků Moravské Ostravy.

Od 10.9.1992 je budova hotelu Slávia secesního stylu ze 2. poloviny 19. stolení označena jako kulturní památka.

 

Zveme vás nejen na kávu

Těšíme se na Vaši návštěvu. A rádi vám při ní zajistíme výuku jazyků a rétoriky, překlady či tlumočení, nebo pronajmeme učebny v těchto krásných prostorách hotelu Slavia.

Samozřejmě, že i jen na prohlídku budovy se můžete zastavit. Domluvte se s námi na těchto kontaktech.

 

Co je u nás nového

Pobočka Slůněte

26.2.2024

Pojďte dnes uhodnout české město, které je s námi spojeno: existujte tam totiž pobočka Slůněte.   Historie města Město bylo založeno na příkaz českého krále Václava II....

Zobrazit celý článek

Slůně vstupuje do éry umělé inteligence pro zvyšování kvality a urychlení procesu překladů

23.2.2024

Překladatelská agentura Slůně přichází s inovativním krokem směrem k modernímu překladatelství využívajícímu umělou inteligenci (AI), a začíná ve větší míře využívat...

Zobrazit celý článek

Život v zahraničí

18.2.2024

Život v zahraničí přináší do našich životů nové výzvy, ale také možnost objevovat různorodé kultury a obohacovat naši životní zkušenost. Jeden z klíčů k úspěšnému...

Zobrazit celý článek