Již jste nás navštívili v sídle Slůněte?

Nejen léto vybízí k procházkám či toulkám přírodou i městem. A právě kousek od centra Ostravy se můžete za námi zastavit na Hollarovu ulici a shlédnout krásu exteriéru i interiéru bývalého hotelu Slavia. Sídlo Slůněte zde je již od roku 2018.

 

Sídlo Slůněte

Dvoupatrová secesní budova z roku 1898, realizovaná architektem Otokarem Bémem, má půdorys tvaru „L“, zkosené nároží, zvalbenou (přesahující) střechu a asymetricky rozvržená průčelí. Po stranách a u zkoseného nároží se člení průčelí mělké rizality (výstupek) ukončené volutovými šítky (dynamické domovní štíty z období baroka a rokoka) a na nároží atikovým štítem. V úrovni patra rizality je budova osazena okny s edikulami (malý chrám nebo kaplička) s antropomorfními reliéfy ve druhém patře doplňují obvyklé vavřínové věnce pod konzolami korunní římsy. V interiéru se také podařilo zachovat štukové výzdoby i krásnou vitráž na dvojramenném schodišti.

 

Hotel Slavia

Hotel Slavia patřil v době dynamické proměny Moravské Ostravy mezi největší hotely. Slavnostně byl otevřen roku 1899. Nabízel úctyhodnost samotné budovy, dostatečnou ubytovací kapacitu elegantních dvaceti dvou pokojů i doplňkovou nabídku svých služeb. Přednostmi hotelu ve 20. letech 20. století bylo elektrické osvětlení, teplá voda na každém podlaží, stinná zahrada u restaurace, ve které byl výčep piva plzeňského i z českého akciového pivovaru v Moravské Ostravě a dále široká škála tuzemských i cizozemských vín. Návštěvníci kavárny si mohli vybrat až ze sedmi desítek nabízených časopisů.

Hotel Slavia se zapsal i do politických dějin. 28.10.1918 se zde sešli zástupci politických stran, aby připravili ustavení národního výboru pro moravskoostravský okres. A v době předmnichovské republiky se konaly i schůze Společenstva hostinských a výčepníků Moravské Ostravy.

Od 10.9.1992 je budova hotelu Slávia secesního stylu ze 2. poloviny 19. stolení označena jako kulturní památka.

 

Zveme vás nejen na kávu

Těšíme se na Vaši návštěvu. A rádi vám při ní zajistíme výuku jazyků a rétoriky, překlady či tlumočení, nebo pronajmeme učebny v těchto krásných prostorách hotelu Slavia.

Samozřejmě, že i jen na prohlídku budovy se můžete zastavit. Domluvte se s námi na těchto kontaktech.

 

Co je u nás nového

Pozvěte nás do výběrového řízení

19.6.2024

Organizujete výběrové řízení na: firemní jazykovou výuku? překladatelské služby? tlumočnického služby? kurzy měkkých dovedností?   Pozvěte nás do...

Zobrazit celý článek

Světový den hudby

17.6.2024

Oslava univerzálního jazyka, který nás spojuje   Každý rok 21. června se po celém světě slaví Světový den hudby, známý také jako Fête de la Musique. Tento den je věnován...

Zobrazit celý článek

Albánština: Probuďte v sobě dobrodruha

13.6.2024

Albánie: Za tajemstvím orlů a fascinujícího jazyka   S blížícím se létem všichni určitě čím dál tím víc myslíme na slunečnou dovolenou, teplo a moře. Proto bychom Vám...

Zobrazit celý článek