Jak nezapomínat jazyk

2. července se slaví, ač neoficiálně, takzvaný „I Forgot Day“, což by se dalo přeložit jako Den zapomínání. Nikdo není neomylný a každému z nás se stane, že někdy něco zapomene. U každodenních drobností se většinou nejedná o žádnou velkou katastrofu. Horší je, když začneme zapomínat něco, co jsme se pracně učili a na čem jsme dřeli – například cizí jazyk.

 

Jak nezapomínat jazyk: 10 minut denně stačí

 

Abychom jazyk nezapomněli, musíme jej neustále udržovat. To platí pro studenty, běžné uživatele, jazykové profesionály jako např. učitele a překladatele, ale i samotné rodilé mluvčí. Lektoři a překladatelé si většinou schopnosti udržují díky své práci, ale i oni mohou narazit na úskalí. Pokud někdo ovládá více jazyků, ale v profesionálním životě se věnuje převážně jednomu, může postupem času zjistit, že už si v těch dalších není tak jistý v kramflecích. Navíc je jazyk dynamický a neustále se mění, pro lektory i překladatele je tedy důležité sledovat vývoj a dále se sebevzdělávat.

U studentů a běžných uživatelů je hlavní se jazyku neustále věnovat. I kdyby to mělo být třeba jen 10-15 minut denně. Pokud nemáte čas nebo jste aktuálně unavení jinými povinnostmi a nemáte tak na důkladnější studium energii či náladu, můžete učení spojit se zábavou. Možností je nespočet, níže uvádíme několik z nich.

 

Jak nezapomínat jazyk: tipy na udržení jazyky

 

  • Používejte mobilní aplikace na učení jazyků jako např. Duolingo, Memrise nebo Babbel, které učí jazyk hravou formou.
  • Sledujte seriály, filmy nebo videa na Youtube či streamovacích platformách v originále s českými titulky (nebo i s titulky v jazyce, který studujete, pokud jste dostatečně pokročilí!). Také můžete poslouchat hudbu, hledat si texty vašich oblíbených písní a zkusit si je překládat.
  • Čtěte knihy a média a poslouchejte zprávy v cílovém jazyce. Procvičíte si jazyk a zároveň se něco dozvíte o kultuře a aktuální situaci v cizích zemích.
  • Psaní deníku nebo tzv. journaling – v dnešní době je poměrně populární koncept mindfulness a sebereflexe, a psaní deníku či krátkých každodenních postřehů má pozitivní vliv na duševní zdraví. Proč se neposunout ještě dál a nezkusit něco napsat ve vašem cílovém jazyce?
  • Cestujte a konverzujte! Léto je ideální čas na výlety do zahraničí a navazování nových přátelství, díky čemuž vám učení či oživení vašeho cílového jazyka půjde téměř samo.

 

Pokud máte pocit, že jste zapomněli příliš mnoho a ani tyto jednoduché tipy vám nepomohou se do toho dostat, nezoufejte. Učení se jazyka je běh na dlouhou trať. A není žádná ostuda začít s učením znovu či požádat o pomoc profesionály tam, kde vám vaše aktuální znalosti nestačí. Rádi vám pomůžeme jak s výukou, tak s překladem důležitého textu, kterému nerozumíte nebo na který si sami netroufnete, či s tlumočením různých schůzek i zahraničních akcí. S námi se ve světě neztratíte!

Co je u nás nového

Lidský jazyk

15.7.2024

Tajemství počátků lidského jazyka: Od gest k moderní komunikaci Jak vznikl lidský jazyk? Přemýšleli jste někdy o tom, jak vznikl lidský jazyk - komunikační prostředek, který...

Zobrazit celý článek

Voiceover – nová služba

10.7.2024

Profesionální voiceover - nová služba pro vaše projekty S potěšením oznamujeme rozšíření naší nabídky o novou službu – voiceover, kterou nabízíme v rámci překladů. Tato...

Zobrazit celý článek

Velbloud

8.7.2024

Mezinárodní rok velbloudovitých zvířat I když se naše jazyková škola jmenuje Slůně, pozastavíme se u velbloudů. Rok 2024 byl Organizací spojených národů (OSN) vyhlášen...

Zobrazit celý článek