Genderování

O používání genderově vyvážených jazykových výrazů se léta diskutuje i u nás, v Česku.

Sousední Německo je však dál.

Výravy, které zohledňují genderovou rovnost, jsou často psány v Německu ve tvaru s hvězdičkou nebo podtržítkem (Lehrer_Innen). Případně volí neutrální tvar; např. místo „student“ použijí „studující“.

V posledních letech se tento trend vyjadřování (nejen) v Německu hojně rozmáhá, což se nezamlouvá nemalé části germanistů. Podle nich jde o násilné vnášení nepřirozených prvků do jazyka.
Jazykovědci začali podepisovat výzvu, aby se přestalo s „genderováním“. Tuto petici na konci července 2022 podepsalo již přes 170 germanistů, filologů a desítky dalších sympatizantů.

Zanášení genderových výrazů do jazyka podle textu vychází z vědecky sporného přístupu, zaměňujícího gramatický rod a pohlavnost. Gramatika nemůže být spravedlivá ane nespravedlivá. Spravedlnost je kategorie etická a ta se do gramatické struktury promítat nemá.
Navíc texty přizpůsobované podle genderu jsou zbytečně dlouhé, vznikají v nich gramatické a obsahové problémy a nejasnosti.

Mladá generace se dle ankety, která proběhla během pořadu, kde se „genderově“ diskutovalo, vyjádřila, že používání těchto výrazů není potřebné a část to označila za hloupost.

A jak jste na tom vy? Souhlasíte s „převychováním“ pro genderově neutrální jazyk?

Co je u nás nového

Vánoční cesta kolem světa

8.12.2023

Spolu s vánoční pohodou vás zveme na vánoční cestu poznání. Vánoční cesta kolem světa: pojďme se společně podívat na různorodost vánočních tradic, které odrážejí kulturu a...

Zobrazit celý článek

Optimalizujte si daňový základ za rok 2023

7.12.2023

Do 15. ledna 2024 to stihnete! Optimalizujte si daňový základ za rok 2023! Přemýšlejte nad touto možností již teď.   Nechcete platit daně? Chcete snížit daňovou povinnost?...

Zobrazit celý článek

Španělština

4.12.2023

¿HABLA USTED ESPAÑOL? Španělština je druhý nejpoužívanější jazyk na celém světě. Podle španělského Institutu Cervantes mluví španělsky více než 591 milionů lidí, z nichž...

Zobrazit celý článek