Desatero, jak se naučit cizí jazyk

Každému vyhovuje jiný způsob, jak se naučit cizí jazyk. Pro ty z vás, kteří žádný svůj způsob nemají, jsme připravili …

 

Desatero, jak se naučit cizí jazyk

Slovíčka

Určitě se shodneme, že základem pro používání cizího jazyka jsou slovíčka. A čím více, tím lépe.
Až 90 % lidí porozumí tomu, co chceme říct, když použijeme slovíčka se správným významem, a přesto gramaticky špatně.

Učení

Nejlépe se učí slova, která mají stejnou výslovnost, nebo se jedná o slova s různým významem – to si pak hned lépe zapamatujeme rozdílnost a použijeme správné slovíčko.

Spojování

Jestliže si nemůžeme nějaké slovíčko zapamatovat, je ideální si k němu vybavit nějaký obrázek, spojit si jej s člověkem nebo vzpomínkou.

Kartičky

Když si vytvoříme kartičky, kde na jednu stranu si napíšeme slovo česky a na druhou stranu v jazyce, který se chceme naučit. Pak, třeba ve frontě v obchodě, si pár kartiček vytáhneme, párkrát se na ně podíváme z obou stran. Není třeba si je tlouci do hlavy za každou cenu. Stačí nám jen 5 minut denně.

Bločky

Všichni známe lepící bločky, proč je tedy taky nevyužít? Na různé věci si nalepíme papírky s názvy předmětu nebo činnosti v cizím jazyce. Takto se nám názvy zafixují do paměti a rozšíříme si slovní zásobu.

Písničky

Zprvu chytáme jen hudbu – melodii. Později zachytíme sem tam nějaké to slovíčko, které poznáme. Následně zafixujeme fráze, refrény písničky, až nás překvapí, že si vlastně v cizím jazyce zpíváme.

Říkanky

Jelikož jsou říkanky většinou rytmické, zapamatujeme si je snáze. Je to podobné jako s písničkami.

Čtení a mluvení

Je až nutností si číst v cizím jazyce. Cokoliv. Ideálně nahlas! A mluvit – třeba i sám se sebou. Pokud nás někdo uslyší, možná nám i odpoví.

Poslouchání/naslouchání

Dnešní doba nám dovoluje si pustit filmy v originálním jazyce a k tomu titulky. Při častém sledování této kombinace postupem času zjistíme, že titulky vlastně nepotřebujeme.

Psaní

Můžeme si psát se známým či kamarádem v „cizí řeči“. A pokud někoho takového nemáme, určitě nám v tom pomůže internet a na chat si někoho najdeme.

 

Ve Slůněti jsme vám oporou nejen v rozvoji jazykových dovedností, tak neváhejte a kontaktujte nás.

Co je u nás nového

Pobočka Slůněte

26.2.2024

Pojďte dnes uhodnout české město, které je s námi spojeno: existujte tam totiž pobočka Slůněte.   Historie města Město bylo založeno na příkaz českého krále Václava II....

Zobrazit celý článek

Slůně vstupuje do éry umělé inteligence pro zvyšování kvality a urychlení procesu překladů

23.2.2024

Překladatelská agentura Slůně přichází s inovativním krokem směrem k modernímu překladatelství využívajícímu umělou inteligenci (AI), a začíná ve větší míře využívat...

Zobrazit celý článek

Život v zahraničí

18.2.2024

Život v zahraničí přináší do našich životů nové výzvy, ale také možnost objevovat různorodé kultury a obohacovat naši životní zkušenost. Jeden z klíčů k úspěšnému...

Zobrazit celý článek