Mistrovství světa v ledním hokeji

Jak jste asi všichni zaznamenali, letos se v Česku již po jedenácté pořádá Mistrovství světa v ledním hokeji. Slůně by vám proto rádo ukázalo tuto sportovní událost v jiném světle, a to z pohledu jazyků.

Nejdříve si řekněme něco k logu a sloganu letošního šampionátu. Logem byl zvolen hokejový puk a sloganem pak “Srdce do hry“. Puk je totiž fyzickým srdcem hry, fanoušci a jejich emoce jsou pak oním srdcem hry v tom přeneseném slova smyslu. Punc tomu dodává fakt, že je letos pořadatelem Česko, takzvané srdce Evropy.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se účastní 18 týmů hovořících celkem 12 světovými jazyky. Na překladech hokejových hlášek, které se promítají ve fan zóně v Ostravě, jsme se podíleli právě my: Slůně.

Pojďme si zúčastněné země tedy tematicky představit a říct si základní hokejové pojmy v jejich jazycích.

Hokejové mistrovství

 

A teď pár perliček z historie hokeje. 🙂

 

Česko

Jak říkají i oficiální webové stránky českého hokeje, je to naše národní vášeň. Z celkem 29 účastí na MS (1993–2023) si česká reprezentace přivezla šest zlatých, jednu stříbrnou a šest bronzových medailí. Tu bronzovou pak naposled v roce 2022. Nejvyšší výhrou české reprezentace byl zápas proti Itálii v roce 2001, kde Česko vyhrálo 11:0.

 

Kanada

Byť se Kanadě přezdívá kolébka hokeje, do této země ho přivezli okolo roku 1770 irští přistěhovalci, přesněji do místa s názvem Nové Skotsko v Kanadě. Tehdy se jednalo o sport připomínající hokej a golf zároveň. Hokej, jak ho známe dnes, pak opravdu vznikl v Montrealu koncem 19. století, kde se i vytvořila pravidla.

 

Dánsko

V Dánsku a také Švédsku se o titul mistr světa všechny týmy utkají právě příští rok. První utkání hrálo Dánsko proti Kanadě v roce 1949, Dánsko tehdy prohrálo 47:0. Tento výsledek se tak stal rekordním v historii elitní skupiny MS. Naopak pak v roce 1977 nad Belgií vyhráli 27:4.

 

Rakousko

Rakousko se na MS na příčkách vítězů umístilo naposledy v roce 1947, odnášeli si tehdy bronzové medaile. Zajímavostí je, že Rakušané měli už při počátcích ledního hokeje výhodu v tom, že již od roku 1909 ve Vídni mohli trénovat na umělé ledové ploše, což v té době v Evropě nemohl říct každý.

 

Velká Británie

První zmínky o hře podobné dnešnímu lednímu hokeji máme již z roku 1600. Tehdy se tato hra nazývala “Hurley“ a hrála se převážně právě ve Velké Británii.

 

USA

První zmínky o hokeji na půdě Ameriky jsou z konce 19. století. Z Kanady tehdy hokej jako první dorazil do Bostonu. Tým USA získal medaile na MS celkem 16x, z toho 4x zlatou. Amerika je mimo jiné kolébkou nejprestižnější hokejové ligy na světě – NHL.

 

Švédsko

Švédské reprezentaci se přezdívá Reprezentace tří korunek a patří mezi nejlepší týmy na světě. Švédové se MS účastnili celkem 70x, z toho si odvezli 11 zlatých medailí.

 

Lotyšsko

Lotyšský národní tým se MS účastnil už 34x, což je víc než tým český. Jedinou medaili, bronzovou, se jim ovšem podařilo utržit až loni ve Finsku.

 

Polsko

Polská reprezentace se turnaje účastní už od roku 1928, v letošním roce se v Ostravě do elitní skupiny ovšem vrátili po 22 letech, které odehráli v divizi.

 

A co vy, fandíte? Zjistili jste, že hokej ovládáte lépe než jazyky? Nevadí, přes jazyky jsme tu my!

Ozvěte se nám a rádi Vám pomůžeme s překlady, tlumočením, jazykovou výukou i kurzy měkkých dovedností.

Hezký den, Slůně

Co je u nás nového

Pozvěte nás do výběrového řízení

19.6.2024

Organizujete výběrové řízení na: firemní jazykovou výuku? překladatelské služby? tlumočnického služby? kurzy měkkých dovedností?   Pozvěte nás do...

Zobrazit celý článek

Světový den hudby

17.6.2024

Oslava univerzálního jazyka, který nás spojuje   Každý rok 21. června se po celém světě slaví Světový den hudby, známý také jako Fête de la Musique. Tento den je věnován...

Zobrazit celý článek

Albánština: Probuďte v sobě dobrodruha

13.6.2024

Albánie: Za tajemstvím orlů a fascinujícího jazyka   S blížícím se létem všichni určitě čím dál tím víc myslíme na slunečnou dovolenou, teplo a moře. Proto bychom Vám...

Zobrazit celý článek