Kdy dát přednost rodilému mluvčímu, aneb jak si vybrat lektora
Jste-li studentem jazykového kurzu, nebo se jim plánujete stát, přicházíme s drobnou radou, jak si vybrat lektora, který by splnil vaše očekávání. Zvolit česky mluvícího lektora či rodilého mluvčího? Oba typy lektorů mají svá specifika. Tak co by Vám mohlo pomoci v rozhodování?
Český lektor
Český lektor je velmi preferovaná a často žádaná volba mnoha studentů. Rozhodují se pro něj ti, jejichž znalosti cizího jazyka dosahují přibližně do úrovně B1. Český lektor vysvětlí gramatiku v mateřském jazyce studentů a pro mnohé je možnost dopomoci si při studiu cizí řeči rodným jazykem vítanou podporou.
Rodilý mluvčí
Naopak lekce vedené rodilým mluvčím vnáší do jazykového vývoje studenta mnoho nových podnětů. Vysvětlení látky probíhá v cílovém jazyce a není mnoho možností si dopomoci češtinou. Proto doporučujeme zvolit tento typ lektora v případě, že se Vaše jazyková úroveň blíží alespoň k B2. Rodilý mluvčí je schopen obohatit výuku jazyka o autenticitu, student má možnost konverzovat s člověkem z různých anglicky mluvících zemí a poznat odlišný přízvuk, seznámit se s netradičními idiomy, hovorovými výrazy a slovy typickými pro oblast, odkud lektor pochází. Pro některé studenty je výuka s rodilým mluvčím výzva, která je motivuje a posouvá vpřed.
Udělejte si test!
Nejste si jistí, jaká je vaše jazyková úroveň? Není nic lehčího než si zkusit vyplnit náš online test, který Vám dá orientačně odpověď.
Test | Slůně – svět jazyků (slune.cz)
Ať bude Vaše volba jakákoliv, bude vždy správná, protože znalost cizího jazyka nám všem otevírá množství nových příležitostí, ať už v pracovním či soukromém životě.
Všem studentům přejeme, ať se učení daří!