Albánština: Probuďte v sobě dobrodruha

Albánie: Za tajemstvím orlů a fascinujícího jazyka

 

S blížícím se létem všichni určitě čím dál tím víc myslíme na slunečnou dovolenou, teplo a moře. Proto bychom Vám dnes rádi představili zemi, která není úplně typickou dovolenkovou oblastí, ale v posledních letech se stává čím dál víc populární. Tou zemí je Albánie. Albánština je pak jejich jazykem.

Tato donedávna ještě izolovaná země určitě má co nabídnout a na své si tam přijdou téměř všichni. Albánie se pyšní krásnými horami, které pokrývají až 70 % jejího území, a zároveň nabízí azurové pláže, které jsou součástí tzv. albánské riviéry.

Ne nadarmo se Albánii přezdívá „Karibik Evropy“, pláže a barva mořské vody tomu opravdu odpovídají.

 

Zajímavá fakta o Albánii:

 

  1. Nejvyšším vrcholem je 2 764 metrů vysoká hora Korab, o kterou se však musí Albánie dělit se Severní Makedonií.
  2. Albánci o své rodné zemi oficiálně nehovoří jako o Albánii. Místo toho ji nazývají Shqipëri, což by se dalo přeložit jako „Země orlů“. Proto je také orlice národním symbolem a je vyobrazená i na vlajce.
  3. Albánie je zemí bunkrů – po celém území nechal bývalý komunistický diktátor vybudovat betonové bunkry jako obranu proti případné invazi. Najdete je proto úplně všude, i na horách nebo na plážích. V celé zemi je jich přes 200 tisíc, dokonce se spekuluje, že se počet může vyšplhat až k 700 tisícům bunkrů.
  4. Albánie a doprava – na 3 000 000 obyvatel bylo v Albánii v roce 1991 pouze 7 000 automobilů. Za komunismu bylo totiž vlastnictví aut zakázáno, lidé se tak dopravovali převážně na kolech nebo koňskými povozy. Auta tehdy mohli vlastnit pouze nejvyšší vládní úředníci a vybrané podniky. Nyní je nejpopulárnějším vozem v Albánii Mercedes a teorií, proč tomu tak je, je mnoho. Jedna z nich je ta, že albánské cesty nejsou příliš kvalitní (donedávna byly stavěné jen na 7 000 vozů) a Mercedes jakožto kvalitní auto zvládne vše, tedy i albánské vozovky. Jinou teorií je zase to, že těsně po pádu režimu, a tedy po zrušení zákazu vlastnictví automobilů, neměla země přístup k benzínu a tedy jediným „dostupným“ palivem byla kradená nafta určená pro traktory. A právě tehdejší Mercedesy byly schopné jezdit i na toto palivo.

 

Albánština (albánsky gjuha shqipe nebo shqip)

 

Albánština, například stejně jako čeština, patří do indoevropské jazykové rodiny, tvoří ovšem zcela samostatnou větev, na což jsou Albánci velmi pyšní. Albánštinou hovoří přes 6 000 000 lidí, a to jak v Albánii, tak v Kosovu. Postupem času se vyvinuly dva dialekty – severní dialekt gegština a jižní dialekt toskičtina. Ani jeden z dialektů nemá status oficiálního jazyka. Byť albánština tvoří svou vlastní jazykovou větev, byla historicky ovlivněna cizími vlivy. Ať už jsou to společné dějiny nebo kulturní či územní blízkost, albánština převzala nespočet slov z italštiny, řečtiny, turečtiny nebo jihoslovanských jazyků. V Albánii se používá latinka, ale pravopis kombinuje různé jevy převzaté z Evropy. Některé jsou shodné s angličtinou, jako například sh [š], th [θ], a jiné zase s turečtinou – ç [č].

Pokud se budete chtít v Albánii domluvit, anglicky to asi moc nepůjde. Spíše uspějete s řečtinou nebo italštinou. Proto by se Vám při takové dovolené mohlo hodit následujících pár frází v albánštině:

Dobrý den – Mirëdita
Na shledanou – Mirupafshim
Ano – Po
Ne – Jo
Děkuji – Faleminderit
Prosím – Ju lutem
Promiňte – Më falni
Kde je nádraží? – Ku është stacioni?
Pivo – Birrë
Na zdraví – Gëzuar

 

Tak co, zlákali jsme Vás? Vyzkoušíte tuto neobvyklou destinaci? A pokud ne do Albánie, kam se letos vydáte Vy?

A pokud byste cokoli potřebovali od nás z té jazykové stránky, ozvěte se nám. Zvládneme překlady, tlumočení a výuku! 🙂

Krásné léto! Vaše Slůně

Co je u nás nového

Lidský jazyk

15.7.2024

Tajemství počátků lidského jazyka: Od gest k moderní komunikaci Jak vznikl lidský jazyk? Přemýšleli jste někdy o tom, jak vznikl lidský jazyk - komunikační prostředek, který...

Zobrazit celý článek

Voiceover – nová služba

10.7.2024

Profesionální voiceover - nová služba pro vaše projekty S potěšením oznamujeme rozšíření naší nabídky o novou službu – voiceover, kterou nabízíme v rámci překladů. Tato...

Zobrazit celý článek

Velbloud

8.7.2024

Mezinárodní rok velbloudovitých zvířat I když se naše jazyková škola jmenuje Slůně, pozastavíme se u velbloudů. Rok 2024 byl Organizací spojených národů (OSN) vyhlášen...

Zobrazit celý článek