5 výmluv, proč nestudovat další cizí jazyk

Také jste zvažovali, zda se kromě angličtiny, která byla na základní škole povinná, přiučit i dalšímu cizímu jazyku? A také váš pokus ztroskotal na nějaké výmluvě? Pojďme si projít 5 nejčastějších mýtů, které vám možná brání vydat se na vzrušující cestu k učení se novému jazyku. Jaké jsou tedy standardní výmluvy, proč nestudovat další jazyk?

 

1. Vystačím si s angličtinou – všichni přece umí anglicky

Faktem je, že 75 % světové populace anglicky vůbec neumí. Dalším faktem je, že z těch 25 %, kteří anglicky umí, je pouze cca 500 milionů rodilých mluvčích. Podle globálního výzkumu GlobalEnglish má 1/3 nerodilých mluvčích angličtinu pouze na začátečnické úrovni, průměrný student angličtiny ji má jen na o trochu lepší základní úrovni. Pouze 7 % dosáhlo pokročilé úrovně.

 

2. Vše když tak zvládne překladač

Přestože překladače mohou být velice užitečným pomocníkem při základních překladech, nedokážou nahradit lidského překladatele či porozumění jazyku a jeho kulturních kontextů, nezbytných pro efektivní komunikaci. Strojové překlady tedy mají své místo tam, kde hrají hlavní roli rozpočet a rychlost, jeho kvalita se ovšem nedokáže srovnat s překladem lidským.

 

3. Lekce cizích jazyků jsou nuda

Jazyková výuka možná kdysi byla charakteristická drilem gramatiky a slovíček, nicméně dnes jsou lekce centrem dynamické interakce. Lektoři se soustředí více na autentickou, na studenta zaměřenou výuku, která ho připraví na „reálné situace“, a méně na mechanické memorování pravidel. Především v odborných odvětvích jako je medicína nebo business se vyučující koncentrují na konkrétní jazykové prostředky, které studenty připraví na výkon jejich povolání.

 

4. Nemám na to čas, je to příliš časově náročné

Nelze říci, že by člověk „neměl čas“, protože každý jej má. Každý má čas na to jíst, spát a kontrolovat sociální média. Ten nejúspěšnější člověk i ten nejméně úspěšný člověk na planetě má k dispozici 24 hodin denně – má povinnosti, rodinu a musí v noci spát. Rozdíl je tedy jen v tom, jak se svým zbývajícím časem nakládají – je to otázkou priorit.

 

5. Když už se tedy učit druhý jazyk, tak něco klasického jako němčina, francouzština nebo španělština

Ne tak rychle. Méně „populární“ jazyky jsou tak vzácné, že je i zaměstnavatelé náležitě ocení. S takovou korejštinou, turečtinou nebo paňdžábštinou budete na trhu práce vynikat. Plus doporučujeme studovat jazyk země, která se vám líbí. Například: pokud milujete Chorvatsko, studujte chorvatštinu. Pokud milujete Brazílii, studujte portugalštinu.

 

Držíme vám palce, vaše Slůně

 

P.S. rádi vám pomůžeme:

Kontaktujte nás na info@slune.cz nebo na jakékoli pobočce.

Co je u nás nového

Operační program zaměstnanost EU

30.1.2023

Máme pro vás aktuální informace ze světa dotačních programů, týkajících se vzdělávání měkkých dovedností. Dne 22. 2. 2023 je první avizovaný termín, kdy se bude otevírat...

Zobrazit celý článek

Rétorika je umění mluvit: ochutnávka pro vás

23.1.2023

Od prosince 2021 pro vás pravidelně připravujeme ochutnávku našeho populárního kurzu: rétorická klouzačka. (termíny níže) Našimi ochutnávkami již prošlo více než 135 zájemců!...

Zobrazit celý článek

Cizinci a čeština

18.1.2023

Čeština není rozhodně jednoduchým jazykem. Její gramatika dělá v některých oblastech vrásky na čele i samotným Čechům, natož pak cizincům. Čeština a její složitost může...

Zobrazit celý článek