Vladimíra Hagenová: Správná rétorika může zvýšit úspěšnost prodeje

Zkušená interní lektorka rétoriky Vladimíra Hagenová učí a konzultuje rétoriku nejen pro firemní komunikaci. Správná rétorika se ve Slůněti učí ve workshopu Rétorická klouzačka. Jak může kultivovaný mluvený projev pomoci při vyjednávání, zvýšit úspěšnost prodeje a pozvednout sebevědomí? A co je naopak největším „zabijákem“ úspěšného obchodního jednání?

 

Jak jste se dostala k lektorování rétoriky?

Spojením koníčku a práce.

Nikdy by mě nenapadlo, že bych se vůbec někdy věnovala rétorice a dovednostem s ní spojenými. Je to možná souhra náhod a prožité zkušenosti, díky kterým jsem došla k poznání, že ať chceme nebo ne, vše začíná komunikací a správnou mluvou. Za sebe mohu říct, že když jsem začínala na manažerské pozici, byla jsem stejně jako mnozí z mých klientů překvapena, že mluvení a mluvení je velký rozdíl! A co mi hodně pomohlo, byla divadelní průprava. Až s odstupem času jsem si uvědomila, že propojení dovedností a zkušeností právě z divadelního prostředí úzce souvisí s mou prací a komunikací jako takovou. Dnes klientům Slůněte ukazuji cestu k rétorické kompetenci, tzn. jak zaujmout a zvýšit své sebevědomí v pracovním a soukromém životě.

 

Co Vás na rétorice nejvíce fascinuje?

Různorodost.

 

Máte nějaký vzor, ke kterému v rétorice vzhlížíte?

Nemám vyhraněného rétora. Pro mě je každý z nás rétor, i když na různých úrovních. Určitě také vy máte ve svém okolí člověka, který Vás umí zaujmout svým vystupováním a ke kterému byste se ráda svým projevem přiblížila. Ale pokud chcete nějaké zvučné jméno, ráda zmiňuji pana Lukavského nebo pana Přeučila pro jejich krásnou artikulaci, nebo Steva Jobse pro jeho úsilí a dřinu, kterou věnoval při přípravě svých rétorických vystoupení.

 

Jaký, u svých klientů, vidíte největší prostor pro zlepšení?

Je to různé. Za ty nejčastější „nešvary“ považuji asi rychlou mluvu se špatnou a nevýraznou artikulací. Říkám tomu „šmoulení“.

„Profesionální deformací“ trpím asi jako každý, kdo má svou práci rád. Přiznám se, že někdy ráda poslouchám rozhovory lidí a v duchu hodnotím jejich vyjadřovací a artikulační schopnosti. Ale to neznamená, že já jsem dokonalá a vždy mluvím jako z „partesu“!

 

V popisu workshopu Rétorická klouzačka se uvádí, že dobře aplikovaná rétorika může zvednout úspěšnost vyjednávání, případně prodej. Uvedete nám nějaký konkrétní příklad, co je tím myšleno?

Srovnejte si např. obchodníka, který si není jistý sám sebou, natož tím, co říká, s člověkem, který má zdravé sebevědomí podtržené hezkou artikulací a jeho projev koresponduje s jeho osobností. Který na vás lépe zapůsobí, a kterému budete věřit?

 

Jaké jsou největší chyby při komunikaci se zákazníky? S čím se setkáváte nejčastěji?

Za mě jeden ze „zabijáků“, například právě z řad různých poradců, jsou tzv. „gramofonové desky“. Monotónním hlasem na vás doslova sypou množství informací, naučeného textu, s potřebou říct vše rychle.

 

Co si účastníci Vašich kurzů nejvíce pochvalují a komu byste workshop doporučila?

Je to různé. Každý si v tom najde to své, protože každý sám nejlépe ví, kde ho „tlačí bota“. Ale asi nejvíc si účastníci pochvalují praktičnost.

Kurz je pro každého, kdo si potřebuje zvýšit své sebevědomí, rozšířit znalosti a dovednosti, kdo se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny. V našich kurzech to není jen o mluvení, ale také o sdílení zkušeností z mnoha oblastí.

 

Chcete vědět víc? Pak se přihlaste na naši ochutnávku rétoriky zdarma! Poznáte naši lektorku Vlaďku a v 30 minutách se dozvíte, co je obsahem kurzu „Rétorická klouzačka“, v čem je přínosný a užitečný a co na to říkají klienti, kteří již kurzem prošli. Správná rétorika vás ponuse výše! Stačí jen vyplnit online registraci na termín a čas, který si sami vyberete, a který pravidelně aktualizujeme.

Už jste to udělali? Ne? Stačí kliknout na odkaz zde.

 

Co je u nás nového

Jazyková škola – jak správně vybrat?

27.5.2024

Výběr jazykové školy je důležitým krokem při rozhodnutí, jak zajistit lepší rozvoj svůj anebo vašich zaměstnanců. V následujících částech vám poskytneme užitečné tipy a...

Zobrazit celý článek

Intenzivní crash kurzy

22.5.2024

Letní prázdniny jako příležitost: Zlepšete své jazykové dovednosti s intenzivními crash kurzy!   Využijte tento čas k rychlému pokroku ve studiu cizího jazyka prostřednictvím...

Zobrazit celý článek

Mistrovství světa v ledním hokeji

20.5.2024

Jak jste asi všichni zaznamenali, letos se v Česku již po jedenácté pořádá Mistrovství světa v ledním hokeji. Slůně by vám proto rádo ukázalo tuto sportovní událost v jiném...

Zobrazit celý článek