On-line výuka jazyků – vhodná pro firemní i individuální klienty

Distanční výuka a on-line výuka jazyků – dva termíny, které za poslední rok získaly prominentní místo v českém slovníku a zcela se zabydlela. Není divu, svět se mění a s ním i my a naše pořádky, na které jsme byli po léta zvyklí.

ON-LINE VÝUKA JAZYKŮ JE VHODNÁ I PRO FIREMNÍ KLIENTY

O co vlastně jde, když se řekne distanční vzdělávání v jazycích?

Distanční s lektorem

Výuka distanční s lektorem probíhá, jak už název napovídá s lektorem, ale vzdáleně, tedy on-line. Lekce mohou být jak individuální, tak skupinové. Doporučení na velikost skupinky je přibližně do 5 studentů. S lektorem se spojíte pomocí technického zařízení – nejčastěji přes počítač, laptop, ale i tablet či telefon. Vývoj technologií jde velice dobře a on-line výuka není výjimka. Variant je totiž mnoho. Spojení nejčastěji probíhá s obrazem (potřebujete web kameru, často je již součástí přístroje). Jedná se o nejpreferovanější variantu, neboť tento způsob se nejvíce podobá výuce v učebně, na kterou jsme zvyklí. Spojit se lze též bez obrazu, jen s audio vjemem. Nicméně tato varianta s sebou nese spoustu nevýhod, ať už se jedná o to, že nevidíte lektorovi na ústa kvůli výslovnosti nebo lektor nevidí vás a neodhadne, jak náročný je pro vás daný úkol.

Jako platforma se využívá takový software, který umožňuje přenést obraz i zvuk. Do nedávna hrál prim Skype. Dnes vybíráme z vícero možností:

 • Skype,
 • Zoom,
 • MS Team,
 • Google Meet,
 • Whatsapp,
 • Messenger,
 • aj.

Co se týká bezpečnosti nebo nemožnosti ku příkladu na pracovní PC cokoli samostatně stahovat a instalovat, programy fungují i bez nutnosti stažení. Přihlásíte se pomocí odkazu, který vám lektor pošle třeba na váš e-mail.

Obsah lekce

Nekonečné možnosti internetu umožňují interaktivnější výuku, než je výuka prezenční v učebně. Kreativitě se meze nekladou! A to jak při aktivitách během výuky samotné, tak při zadávání či kontrole domácích úkolů. Nemusíme se omezovat na vyplňování cvičení či sepsání krátkého textu. Využít lze on-line článků, rozhovorů, filmů, hudby, vlastní tvorby videí, fotek, prezentací a mnohé další. Samozřejmostí je pak nižší ekologická stopa a lepší organizace materiálů. Nakopírované materiály ležérně zastrkané do učebnice už sotva někdy využijete, u on-line lekcí si ukládáte jen to, co skutečně budete potřebovat a ve formátu, který rychle v případě potřeby dohledáte. Při on-line výuce jazyků totiž lektor používá nástroj tabule, kterou vidíte na své obrazovce. Na rozdíl od klasické výuky, si nemusíte z tabule nic opisovat (ale pochopitelně můžete), vše po lektorovi přečtete, a hlavně máte k dispozici zápisy z minulých hodin, nejste limitovaní prostorem a velikostí tabule.

On-line výuka jazyků: výhody a nevýhody v bodech:

Výhody:

 • Časově ekonomické – nikam nedojíždím
 • Místně svobodné – učím se z chalupy, z opuštěného ostrova,…
 • Ekologické – šetřím množství kupících se papírů
 • Větší variabilita hodiny a interaktivita
 • Přehlednost materiálů a ukládání zápisů z tabule
 • Flexibilita časová (lektor nabízí více termínů)
 • Lekci si mohu nahrát a opakovaně pustit

Nevýhody:

 • Je to něco nového, chybí fyzický kontakt
 • Musím mít PC vybavení
 • Výpadky připojení/slabé připojení
 • U větších skupin horší párování či práce ve skupinkách

Korespondenční kurz

Variantou je i tzv. korespondenční kurz. Není to příliš častá forma, ale je vhodná pro vyšší úrovně, kdy se student potřebuje pro svou profesi zdokonalovat hlavně v písemném projevu (obchodní maily, vypracovávání nabídek, obsah jednání, příspěvky na web, atd).

Distanční bez lektora

Pro tento styl výuky je zažitý termín E-learning. Při absolvování E-learningového kurzu dostanete klíč do přihlášení kurzu dle vašeho výběru. A to nejen podle jazyka, úrovně, ale i profesního zaměření. Tento kurz je jenom váš a pracuje se v něm individuálně. Tedy dle vašich časových možností, nálady, pokročilosti a potřeb. Slůně – svět jazyků nabízí komplexní kurzy, kde procvičujete všechny jazykové dovednosti – tedy i mluvení, poslech a psaní! Moduly jsou ukončeny testem. Učíte se, kdy se to hodí vám, nejste srovnáváni s ostatními či vystavování nepříjemným situacím, kdy nemáte domácí úkol nebo jste nepochopili zadání.

Jazyková škola Slůně – svět jazyků doporučuje tyto formy kombinovat, tzv. Blended learning. Hlavním nástrojem je výuka s lektorem (on-line nebo off-line) a na udržování mezi lekcemi či jako doplněk e-learnigový kurz dle vlastní volby.

Aplikace do telefonu

Aplikace do smartphonu je také oblíbenou aktivitou, nicméně spíše pro udržení kontaktu s jazykem než na jeho rozvíjení. Ze zkušenosti víme, že studenty to baví hlavně na začátku a po pár dnech či týdnech jejich zájem upadá, až přestanou úplně, neboť je to jednostranné, nemáte k sobě „parťáka“ a hlavně většinou pracujete jen s jednou složkou jazyka – slovíčky, které Vás mluvit nenaučí a spíše se s nimi budete zahlcovat hlavu než dělat výraznější pokrok.

 

On-line výuku jazyků můžete objednat na své nejbližší pobočce nebo přes formulář na stránce o firemní jazykové výuce.

A aby vám neutekla žádná naše novinka, sledujte nás na LI!

Co je u nás nového

Jazykový certifikát Pipplet

16.4.2024

Jazykový certifikát Pipplet: Otevřete si dveře do světa za pouhou hodinu! Hledáte rychlý, pohodlný a flexibilní způsob, jak získat mezinárodně uznávaný jazykový certifikát? Pak je...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence v překladech: Praktický průvodce pro firmy

10.4.2024

Již začátkem tohoto roku jsme informovali, že ve Slůněti jdeme s dobou. Plánujeme tudíž při práci s překlady ve větší míře využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tím budeme...

Zobrazit celý článek

Den vzdělanosti

8.4.2024

7. dubna: Den vzdělanosti Víte, co se slaví 7.dubna? Ano, máme tu Den vzdělanosti! A co to vlastně ten Den vzdělanosti znamená? Připomínáme si, že vzdělání není jen o tom, že...

Zobrazit celý článek