On-line výuka jazyků – vhodná pro firemní i individuální klienty

Distanční výuka a on-line výuka jazyků – dva termíny, které za poslední rok získaly prominentní místo v českém slovníku a zcela se zabydlela. Není divu, svět se mění a s ním i my a naše pořádky, na které jsme byli po léta zvyklí.

ON-LINE VÝUKA JAZYKŮ JE VHODNÁ I PRO FIREMNÍ KLIENTY

O co vlastně jde, když se řekne distanční vzdělávání v jazycích?

Distanční s lektorem

Výuka distanční s lektorem probíhá, jak už název napovídá s lektorem, ale vzdáleně, tedy on-line. Lekce mohou být jak individuální, tak skupinové. Doporučení na velikost skupinky je přibližně do 5 studentů. S lektorem se spojíte pomocí technického zařízení – nejčastěji přes počítač, laptop, ale i tablet či telefon. Vývoj technologií jde velice dobře a on-line výuka není výjimka. Variant je totiž mnoho. Spojení nejčastěji probíhá s obrazem (potřebujete web kameru, často je již součástí přístroje). Jedná se o nejpreferovanější variantu, neboť tento způsob se nejvíce podobá výuce v učebně, na kterou jsme zvyklí. Spojit se lze též bez obrazu, jen s audio vjemem. Nicméně tato varianta s sebou nese spoustu nevýhod, ať už se jedná o to, že nevidíte lektorovi na ústa kvůli výslovnosti nebo lektor nevidí vás a neodhadne, jak náročný je pro vás daný úkol.

Jako platforma se využívá takový software, který umožňuje přenést obraz i zvuk. Do nedávna hrál prim Skype. Dnes vybíráme z vícero možností:

 • Skype,
 • Zoom,
 • MS Team,
 • Google Meet,
 • Whatsapp,
 • Messenger,
 • aj.

Co se týká bezpečnosti nebo nemožnosti ku příkladu na pracovní PC cokoli samostatně stahovat a instalovat, programy fungují i bez nutnosti stažení. Přihlásíte se pomocí odkazu, který vám lektor pošle třeba na váš e-mail.

Obsah lekce

Nekonečné možnosti internetu umožňují interaktivnější výuku, než je výuka prezenční v učebně. Kreativitě se meze nekladou! A to jak při aktivitách během výuky samotné, tak při zadávání či kontrole domácích úkolů. Nemusíme se omezovat na vyplňování cvičení či sepsání krátkého textu. Využít lze on-line článků, rozhovorů, filmů, hudby, vlastní tvorby videí, fotek, prezentací a mnohé další. Samozřejmostí je pak nižší ekologická stopa a lepší organizace materiálů. Nakopírované materiály ležérně zastrkané do učebnice už sotva někdy využijete, u on-line lekcí si ukládáte jen to, co skutečně budete potřebovat a ve formátu, který rychle v případě potřeby dohledáte. Při on-line výuce jazyků totiž lektor používá nástroj tabule, kterou vidíte na své obrazovce. Na rozdíl od klasické výuky, si nemusíte z tabule nic opisovat (ale pochopitelně můžete), vše po lektorovi přečtete, a hlavně máte k dispozici zápisy z minulých hodin, nejste limitovaní prostorem a velikostí tabule.

On-line výuka jazyků: výhody a nevýhody v bodech:

Výhody:

 • Časově ekonomické – nikam nedojíždím
 • Místně svobodné – učím se z chalupy, z opuštěného ostrova,…
 • Ekologické – šetřím množství kupících se papírů
 • Větší variabilita hodiny a interaktivita
 • Přehlednost materiálů a ukládání zápisů z tabule
 • Flexibilita časová (lektor nabízí více termínů)
 • Lekci si mohu nahrát a opakovaně pustit

Nevýhody:

 • Je to něco nového, chybí fyzický kontakt
 • Musím mít PC vybavení
 • Výpadky připojení/slabé připojení
 • U větších skupin horší párování či práce ve skupinkách

Korespondenční kurz

Variantou je i tzv. korespondenční kurz. Není to příliš častá forma, ale je vhodná pro vyšší úrovně, kdy se student potřebuje pro svou profesi zdokonalovat hlavně v písemném projevu (obchodní maily, vypracovávání nabídek, obsah jednání, příspěvky na web, atd).

Distanční bez lektora

Pro tento styl výuky je zažitý termín E-learning. Při absolvování E-learningového kurzu dostanete klíč do přihlášení kurzu dle vašeho výběru. A to nejen podle jazyka, úrovně, ale i profesního zaměření. Tento kurz je jenom váš a pracuje se v něm individuálně. Tedy dle vašich časových možností, nálady, pokročilosti a potřeb. Slůně – svět jazyků nabízí komplexní kurzy, kde procvičujete všechny jazykové dovednosti – tedy i mluvení, poslech a psaní! Moduly jsou ukončeny testem. Učíte se, kdy se to hodí vám, nejste srovnáváni s ostatními či vystavování nepříjemným situacím, kdy nemáte domácí úkol nebo jste nepochopili zadání.

Jazyková škola Slůně – svět jazyků doporučuje tyto formy kombinovat, tzv. Blended learning. Hlavním nástrojem je výuka s lektorem (on-line nebo off-line) a na udržování mezi lekcemi či jako doplněk e-learnigový kurz dle vlastní volby.

Aplikace do telefonu

Aplikace do smartphonu je také oblíbenou aktivitou, nicméně spíše pro udržení kontaktu s jazykem než na jeho rozvíjení. Ze zkušenosti víme, že studenty to baví hlavně na začátku a po pár dnech či týdnech jejich zájem upadá, až přestanou úplně, neboť je to jednostranné, nemáte k sobě „parťáka“ a hlavně většinou pracujete jen s jednou složkou jazyka – slovíčky, které Vás mluvit nenaučí a spíše se s nimi budete zahlcovat hlavu než dělat výraznější pokrok.

 

On-line výuku jazyků můžete objednat na své nejbližší pobočce nebo přes formulář na stránce o firemní jazykové výuce.

A aby vám neutekla žádná naše novinka, sledujte nás na LI!

Co je u nás nového

Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II (POVEZ II)

4.12.2022

Projekt POVEZ II navazuje na sérii projektů, jež jsou v ČR realizovány od r. 2009 s cílem podpořit odborný rozvoj zaměstnanců. Přímo navazuje na projekt „POVEZ“ a nahrazuje projekt...

Zobrazit celý článek

Optimalizujte si daňový základ za rok 2022

1.12.2022

Do 15. ledna 2023 si můžete optimalizovat daňový základ za rok 2022! Přemýšlejte nad touto možností již teď.   Nechcete platit daně? Chcete snížit daňovou...

Zobrazit celý článek

Rétorika je umění mluvit: ochutnávka pro vás

28.11.2022

Od prosince 2021 pro vás pravidelně připravujeme ochutnávku našeho populárního kurzu: rétorická klouzačka. (termíny níže) Našimi ochutnávkami již prošlo více než 128 zájemců!...

Zobrazit celý článek