Mentoring versus koučink

Mentoring versus koučink?

 

Firmy se stále více obracejí na externí mentory případně kouče, kteří mají pomoci k rychlejší zralosti jejich zaměstnanců nebo zvládnutí nové pozice.

Lidé ve vedení často své problémy nechtějí probírat s kolegy a dalšími lidmi z organizace – co kdyby si nemysleli, že svou práci nezvládají? Účinnou spoluprací tak bývá někdo zvenčí, kdo nemá na leadera žádnou vazbu a nebude tak hodnotit dle předchozího působení.

Externista má nadhled, není ovlivněný vazbou na nikoho v organizaci, proto vidí situaci nezávisle.

Takže pojďme se podívat na mentoring versus koučink.

 

Mentoring

  • předávání zkušeností, znalostí, rad a inspirace od experta v dané oblasti,
  • mentor se dělí o své knou-how,
  • používá se při potřebě rychle se naučit nové věci, zapracovat se do nové pracovní pozice, získat tipy pro lepší fungování,
  • pomoc v expertním nebo manažerském rozvoji.

Mentoring poskytne zkušenosti a pomůže s rychlým vyřešením. Jedná se o efektivní předání ověřeného know-how, které pomůže danou situaci zvládnout. Pokud je někdo „v oslabení“ kvůli nejrůznějším příčinám, může rychlé nalezení vhodného řešení pomoci znovu budovat a získat pevnou půdu pod nohama.

 

Koučink

  • pomocí otázek směřuje a nasměřuje člověka k odpovědím anebo hledání řešení,
  • kouč vede, ale nevstupuje se svými názory a nápady,
  • vhodný při důležitých rozhodování, řešení vztahů, když je jedinec pod dlouhodobým tlakem nebo je potřeba se rozvíjet,
  • jedná se o hledání vlastní osobní cesty v oblasti, ve které se potřebujeme zlepšit.

Koučink vede a pomáhá především s osobním rozvojem. Kouč navádí pracovníka k posilování jeho kompetencí a dosahování vyšších cílů. Je vhodný pro ty, kteří jsou připraveni a motivováni pracovat na svém růstu. Lze jej doporučit v situaci, kdy má člověk pevnou půdu pod nohama a chce se posunout ještě dál.

Pro náročnější a krizové situace bývá vyhledávaný mentoring. A až se situace stabilizuje, může leader pokračovat s koučem a dosáhnout ještě větších cílů.

 

Ve Slůněti vám s mentoringem prozatím nepomůžeme, ale určitě se na nás můžete obrátit s koučinkem třeba měkkých dovedností.

Co je u nás nového

Pobočka Slůněte

26.2.2024

Pojďte dnes uhodnout české město, které je s námi spojeno: existujte tam totiž pobočka Slůněte.   Historie města Město bylo založeno na příkaz českého krále Václava II....

Zobrazit celý článek

Slůně vstupuje do éry umělé inteligence pro zvyšování kvality a urychlení procesu překladů

23.2.2024

Překladatelská agentura Slůně přichází s inovativním krokem směrem k modernímu překladatelství využívajícímu umělou inteligenci (AI), a začíná ve větší míře využívat...

Zobrazit celý článek

Život v zahraničí

18.2.2024

Život v zahraničí přináší do našich životů nové výzvy, ale také možnost objevovat různorodé kultury a obohacovat naši životní zkušenost. Jeden z klíčů k úspěšnému...

Zobrazit celý článek