Mentoring versus koučink

Mentoring versus koučink?

 

Firmy se stále více obracejí na externí mentory případně kouče, kteří mají pomoci k rychlejší zralosti jejich zaměstnanců nebo zvládnutí nové pozice.

Lidé ve vedení často své problémy nechtějí probírat s kolegy a dalšími lidmi z organizace – co kdyby si nemysleli, že svou práci nezvládají? Účinnou spoluprací tak bývá někdo zvenčí, kdo nemá na leadera žádnou vazbu a nebude tak hodnotit dle předchozího působení.

Externista má nadhled, není ovlivněný vazbou na nikoho v organizaci, proto vidí situaci nezávisle.

Takže pojďme se podívat na mentoring versus koučink.

 

Mentoring

  • předávání zkušeností, znalostí, rad a inspirace od experta v dané oblasti,
  • mentor se dělí o své knou-how,
  • používá se při potřebě rychle se naučit nové věci, zapracovat se do nové pracovní pozice, získat tipy pro lepší fungování,
  • pomoc v expertním nebo manažerském rozvoji.

Mentoring poskytne zkušenosti a pomůže s rychlým vyřešením. Jedná se o efektivní předání ověřeného know-how, které pomůže danou situaci zvládnout. Pokud je někdo „v oslabení“ kvůli nejrůznějším příčinám, může rychlé nalezení vhodného řešení pomoci znovu budovat a získat pevnou půdu pod nohama.

 

Koučink

  • pomocí otázek směřuje a nasměřuje člověka k odpovědím anebo hledání řešení,
  • kouč vede, ale nevstupuje se svými názory a nápady,
  • vhodný při důležitých rozhodování, řešení vztahů, když je jedinec pod dlouhodobým tlakem nebo je potřeba se rozvíjet,
  • jedná se o hledání vlastní osobní cesty v oblasti, ve které se potřebujeme zlepšit.

Koučink vede a pomáhá především s osobním rozvojem. Kouč navádí pracovníka k posilování jeho kompetencí a dosahování vyšších cílů. Je vhodný pro ty, kteří jsou připraveni a motivováni pracovat na svém růstu. Lze jej doporučit v situaci, kdy má člověk pevnou půdu pod nohama a chce se posunout ještě dál.

Pro náročnější a krizové situace bývá vyhledávaný mentoring. A až se situace stabilizuje, může leader pokračovat s koučem a dosáhnout ještě větších cílů.

 

Ve Slůněti vám s mentoringem prozatím nepomůžeme, ale určitě se na nás můžete obrátit s koučinkem třeba měkkých dovedností.

Co je u nás nového

Pozvěte nás do výběrového řízení

19.6.2024

Organizujete výběrové řízení na: firemní jazykovou výuku? překladatelské služby? tlumočnického služby? kurzy měkkých dovedností?   Pozvěte nás do...

Zobrazit celý článek

Světový den hudby

17.6.2024

Oslava univerzálního jazyka, který nás spojuje   Každý rok 21. června se po celém světě slaví Světový den hudby, známý také jako Fête de la Musique. Tento den je věnován...

Zobrazit celý článek

Albánština: Probuďte v sobě dobrodruha

13.6.2024

Albánie: Za tajemstvím orlů a fascinujícího jazyka   S blížícím se létem všichni určitě čím dál tím víc myslíme na slunečnou dovolenou, teplo a moře. Proto bychom Vám...

Zobrazit celý článek