PŘIHLÁSIT
Brno
Ostrava
Plzeň
Praha
Odběr novinek

Slůně nabízí studentům příležitost získat praxi v oblasti překladů a tlumočení

25.03.2019
Slůně již řadu let na naší centrále, na oddělení překladů a tlumočení, v Ostravě nabízí studentům možnost bezplatné stáže a získání praxe v oboru. Nejčastěji tuto možnost využívají studenti překladatelských studijních oborů Filosofické fakulty Ostravské univerzity, kteří mají v rámci studia povinnost vykonat odbornou praxi. Vybírají si z několika variant – vypracování překladů ve stanoveném rozsahu, absolvování stáže ve firmě na pozici využívající překlady, případně kombinaci obou možností, tedy stáž se stanoveným počtem stran, které musí přeložit.

Ročně u nás takto praxi vykoná 8-10 studentů. Naposledy to byla studentka němčiny, Michaela, které své dojmy z praxe shrnula níže:

„Jmenuji se Michaela a jsem studentkou druhého ročníku navazujícího magisterského studia oboru Němčina pro překladatelskou praxi na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Součástí posledního semestru studia je také absolvování odborné praxe v rozsahu 120 hodin.

Při výběru místa pro mě bylo Slůně – svět jazyků první volbou, a to především díky zveřejněné nabídce vykonávat odbornou praxi právě tady. Již během vyřizování dokumentů k praxi mě mile překvapila blesková komunikace ze strany Mgr. Moniky Vítové, vedoucí oddělení překladů a tlumočení.

Na praxi, která začala v únoru, jsem se dozvěděla mnoho informací ohledně chodu firmy, práci překladatele a překladatelské agentury, a měla možnost zjistit, co taková práce obnáší. Dále jsem překládala různé druhy dokumentů jak z německého, tak z českého jazyka, které mi pomohly procvičit a zlepšit mé překladatelské kompetence. Nově jsem se také seznámila s CAT nástroji, které firma používá a aktivně jsem je při překladech využívala.

Oporou mi byl úžasný tým lidí, kteří mi byli ve všem nápomocní, pomohli při řešení problémů a vždy pohotově zodpověděli mé dotazy. Díky přátelské atmosféře jsem se každý den těšila na novou výzvu. Jsem moc ráda, že jsem se mohla podívat „pod pokličku“ a praxi absolvovat právě tady. Byla to pro mě cenná zkušenost, která mi určitě pomůže v mém profesním životě.“

Slůněti tyto praxe pomáhají udržet kontakt s mladou generací překladatelů a ovlivňovat jejich další profesní směrování.

Budete-li mít zájem o praxi ve Slůněti, ozvěte se nám.